JAARVERSLAG ARCHEOLOGIE 2015 Marspoortstraat Kruittorenplein Door: Bert Fermin Michel Groothedde Het jaar 2015 was voor Team Archeologie een buitengewoon druk jaar. In dit jaarverslag beperken we ons tot de projecten die in de gemeente Zutphen zijn uitgevoerd, maar ook in Doesburg en Meppel was de velddienst actief. In Doesburg werd onderzoek gedaan in de middeleeuwse Commanderij en in de Kloosterstraat waar de tweede helft van het bouwterrein van Huize St Elisabeth werd onderzocht (zie jaarverslag 2014). Er werden weer resten gevonden van het grootste klooster van Doesburg: Het Grote Convent. Een bijzonder onderzoek vond plaats op de oevers van de IJsselarm 'Het Zwarte Schaar' waar het wrak van een 19e-eeuwse vissersboot (een zogenaamde Schokker) werd gedocumenteerd. Op 3 juli 2015 vond aan de Havenstraat - Kinkhorststraat te Meppel een noodopgraving plaats waarbij de Zutphense velddienst als reddende engel insprong op de onverwachte vondst van oude kelders, putten en vondsten uit de 17e tot 19e eeuw. De archeologische begeleiding van de herinrichting van de Marspoortstraat bestond uit het uitgraven van een gat voor een ondergrondse vuilcontainer en het inspecteren van kabel- en leidingsleuven op muurwerk. In het gat voor de container werd muurwerk aangetroffen dat onder een hellingshoek van 72 graden was gebouwd. Door de muur te 'georefereren' (het samenvoegen op schaal van oude en nieuwe kaartinformatie) op 16e-eeuws kaartmateriaal bleek dat het hier ging om de keermuur van de gracht om de 'Marspoortbarbacane'. Dit verdedigingswerk werd omstreeks 1532 gebouwd en bestond uit een ronde, relatief lage fortificatie aan de veldzijde van de middeleeuwse gracht, aan de overzijde van de 14e-eeuwse Marspoort die tegen de 13e-eeuwse stadsmuur aan was gebouwd. Tussen de poort en de barbacane bevond zich een "nek": een gedekte brug over de gracht. Uit defensieve overwegingen was er een knik aangebracht in de doorgang door de barbacane. Van oost (stad) naar west (rivier en brug) knikte de weg naar het zuidwesten om daar de barbacanepoort te verlaten. In 1595 werd de gracht ten westen van de barbacane gedempt om plaats te maken voor een bastion (Marspoortbastion), als deel van de nieuwe vestingwerken. Dit was een min of meer rechthoekig bastion waarin zich ook een poort bevond: de Buiten-Marspoort. De barbacane bevond zich binnen de wallen van dit bastion, maar werd niet meer onderhouden. In de tweede helft van de 17e eeuw is de barbacane waarschijnlijk gesloopt. Het bastion uit 1595 werd in 1856 afgebroken in het kader van de aanleg van IJsselkade De vierkante Marspoort en ronde barbacane poort binnen het Marspoortbolwerk; "d'StattZutphen op d'Perspective", vóór 1595 en de Marspoortstraat. Het uitbraakspoor van de bastionwal is eveneens teruggevonden in het containergat. In de leidingsleufes werden resten gevonden van een vroeg 19e-eeuws (of 18e-eeuws) pakhuis van een koopman uit de Waterstraat en van een pand dat daar ergens tussen 1832 en 1856 gestaan heeft. De functie daarvan is ons niet bekend, maar waarschijnlijk betreft het een woonhuis. Rondom de Kruittoren werd het riool vervangen en bij die gelegenheid is archeologisch onderzoek verricht. De Kruittoren vormde de noordwestelijke hoek van de stadsmuur van de Nieuwstad. Lang voordat deze Nieuwstad werd gesticht in het midden van de 13e eeuw liepen hier al mensen rond. Zo werden in de rioolsleuf vuurstenen werktuigen van jagers-verzamelaars (10.000 tot 6.000 jaar oud, tijdvak mesolithicum) aangetroffen. Ook potscherven van landbouwers uit de ijzertijd (700 v. Chr. - begin jaartelling) en vroegmiddeleeuws handgevormd aardewerk (500-900), kogelpot- en Pingsdorfaardewerk (900- Zutphensepracht.nl

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2016 | | pagina 26