Toen ik hier net zat, had ik zo'n grote Caballero-reclame aan de gevel. Die heb ik snel weggehaald. Sigarenspeciaalzaak W. Schimmel Ingrijpende restauratie Kelder 'Sigarenspeciaalzaak Willem Schimmel' stond van begin af op de winkelruit. En wat hoger, niet ver onder de banderolle met 1724 erop, hing hij een met bladgoud verguld paard op, als verwijzing naar zijn naam. Snel nadat Schimmel de winkel begon, voerde hij de eerste restauraties aan het pand uit. Hij vertelt: "In het begin had ik daar niet zo over nagedacht, maar toen ik eenmaal met opknappen begon, werd ik steeds bewuster van het effect en hoe ik het wilde hebben. Ik wilde alles zo authentiek mogelijk restaureren, dus begon ik informatie in te winnen, bij mijn aannemer, bij de gemeente en andere deskundigen. Maar ik heb me ook laten leiden door mijn eigen intuïtie en gevoel." De echt grote restauratie kwam vervolgens in 2000. Toen werden de oorspronkelijke balkenlagen tevoorschijn gehaald en kregen ze een fraaie bloedrode kleur, die aansluit bij de vele houtkleurige details die Schimmel liet aanbrengen. Op de eerste verdieping werden de glazen schuifdeuren die de zogeheten rokerslounge kunnen afsluiten van een mahonie omlijsting voorzien en kwam er een schouw met bij de kleur van de balken aansluitende marmering met rode accenten. Ook de inrichting van het pand veranderde ingrijpend. Op de begane grond loopt de winkel door tot aan de afgesloten klimaatkamer, de humidor, waar de dure sigaren bij precies de goede luchtvochtigheid en temperatuur op de lie&ebbers liggen te wachten. De vloer van de klimaatkamer bestaat uit antieke estriken, die vanwege hun ademende eigenschappen bijzonder geschikt zijn voor de ruimte, maar die ook voor een authentiek karakter zorgen. Op een tussenverdieping liet Schimmel een vide met keuken, eetkamer en kleine werkruimte maken, waarvandaan een tweede trap naar de derde verdieping leidt met de rokerslounge. Die ruimte is geheel in stijl ingericht met een houten vloer en terracotta geschilderde gestuukte wanden. Behalve de sfeervolle boekenkasten, de mahonie- kleurige schuifdeuren en de schouw valt onmiddellijk een enorm schilderij in het oog. Het is een paintbrushwerk naar het voorbeeld van een oude landkaart van Cuba en Hispaniola (het huidige Haïti en Dominicaanse Republiek), belangrijke leveranciers van Schimmels sigaren. "In de lounge kunnen klanten op hun gemak een sigaar roken", zegt Schimmel. Dit is ook de plek waar het sigarengenootschap Lewinsky (vernoemd naar Clintons liefje) bijeenkomt. Een verdieping hoger is de zolder, waar de balken uit 1724 zichtbaar zijn. Het dak zelf is afgetimmerd. En dan is er nog de kelder, de enige plek die zichtbaar herinnert aan de eerste bebouwing. De kelder die vermoedelijk uit de veertiende eeuw stamt, is van een nieuwe deklaag en vloer voorzien, maar heeft nog altijd de oorspronkelijke eigenschap Sigarenspeciaalzaak W. Schimmel behoort tot de beste sigarenspeciaalzaken in Nederland, naast onder meer het fameuze Hajenius in Amsterdam. Behalve honderden soorten sigaren, heeft Schimmel gemiddeld zo'n tweeduizend pijpen op voorraad. Zelf noemt hij zijn zaak een sfeerwinkel, waar de belevenis telt. Maar tegelijkertijd is kwaliteit en diversiteit zijn grote kracht. Om de duurste sigaren (sommige kosten meer dan 30 euro per stuk) goed te bewaren is een zogeheten humidor noodzakelijk. In deze afgesloten klimaatkamer worden temperatuur en luchtvochtigheid constant bewaakt. Als de omstandigheden goed zijn kan een sigaar rustig dertig, veertig jaar of nog langer liggen voordat-ie gerookt wordt. Schimmel: "Het is net als met goede wijn, hoe langer die ligt hoe lekkerder." Maar of de duurste sigaar ook de beste is? Schimmel: "De beste is de sigaar die jij het lekkerste vindt. Het gaat uiteindelijk om het genieten." 24

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2016 | | pagina 24