De restauratie van de sigarenspeciaalzaak lit»» Een gevel ter ere van Lodewijk de Veertiende Sprongstraat 7 Tijdens de Tachtigjarige Oorlog, zo aan het eind van de zestiende eeuw, toen Zutphen nogal eens van overheerser wisselde, was de Sprongstraat al een van de belangrijkste winkelstraten van de Hanzestad. Daar veranderde het bloedbad (onder leiding van Don Frederik - de zoon van de hertog van Alva) in 1572 niet veel aan en evenmin was de verovering door de Franse legers precies een eeuw later van grote invloed op het winkelaanbod. Een eeuw later was er wel een steeds duidelijker tweedeling in de stad. Langs de randen woonden de arme arbeiders, terwijl de middenstanders zich met hun winkels bleven vestigen in de hoofdstraten in het centrum. De Sprongstraat bleef er daar een van. Het waren vooral de beroepsgroepen die onmisbaar waren voor de stedelingen, die daar hun nering hadden. Denk aan slagers, bakkers, schoenmakers en kleermakers. Veel van de huizen van deze ambachtslieden waren eerder gebouwd of ze waren gebouwd op de fundamenten van gesloopte panden. Zo zijn kelders onder de huidige bebouwing gedateerd op rond de veertiende eeuw. Voor welke panden in de Sprongstraat de massale plunderingen en brandstichtingen door de Spanjaarden in 1572 eventueel gevolgen hebben gehad is moeilijk te achterhalen. Zeker is in ieder geval dat een groot deel van de huidige bebouwing van een latere datum is. Dat is ook het geval bij het fraaie pand aan de Sprongstraat 7, tegenwoordig beter bekend als de sigarenspeciaalzaak van Willem Schimmel. De huidige gevel van Sprongstraat 7 stamt uit 1724, zoals een smalle banderolle onder de geprofileerde topdeklaag aangeeft. Maar delen van de het pand zijn flink ouder, zoals de kelder en delen van de zijmuren. Tegelijkertijd is de winkel/woning - die is ingeklemd tussen de de nummers 5 en 9 - in de loop der eeuwen naar achteren uitgebreid en is er flink gebouwd en verbouwd in de inrichting. Het bouwjaar 1724 heeft een overduidelijke stempel op het uiterlijk van Sprongstraat 7 gedrukt. Want ook uit

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2016 | | pagina 22