DE OUDE SMEDERIJ 7/M Monumentenstatus redt Warnsveldse smidse Het had weinig gescheeld of de Oude Smederij in Warnsveld was onder de slopershamer gekomen. Na de dood van de kinderloze dorpssmid Herman Harmsen in 2005 werd het pand in de verkoop gebracht. Er waren zes potentiële kopers, onder wie drie projectontwikkelaars. Een van hen wilde het platgooien, een ander wilde er een appartementengebouw van maken. Paul Blankhorst kocht het pand op de hoek van de Rijksstraatweg en de Schoolstraat. Het was bij inschrijving en onder gunning op de markt gebracht. "Waarschijnlijk werd het mij gegund omdat ik had aangegeven dat ik het wilde restaureren en er zelf ging wonen en werken." Vlak voor de verkoop zorgde de Stichting Warnsveldse Monumenten ervoor dat de smederij de status van gemeentelijk monument kreeg. "Terecht", vindt Blankhorst. "Het is geen super monumentaal pand, maar onder meer de smederij-historie maakt dat het toch als monument is aangewezen. En trouwens, een pand uit 1634 dat in de oudste kern van Warnsveld staat, dat gooi je niet plat." Op een foto die rond 1900 van de smederij is gemaakt, is te zien dat het gebouw inderdaad uit de 17e eeuw dateert. Op de westelijke hoek van de voorgevel is een hoekoplossing te zien met klezoren (een kwart van een hele baksteen), wat typerend is voor de 17e eeuw. Op een andere foto uit die tijd staat op de voorgevel van het huis het jaartal 1763, het jaar waarin de toenmalige bewoner Jan Reesink het huis liet verbouwen. Na die verbouwing volgden er meer. In 1834 werd het achterhuis gesloopt en kwam daar een nieuw achterhuis voor in de plaats. Het had de vorm van een boerderij, met lage muren, een hoog dak, een stalruimte en een deel. Een smid kon vroeger nu eenmaal niet van zijn ambacht alleen bestaan. "Op de deel stonden de paarden te wachten om beslagen te worden", vertelt Blankhorst. "Op de houten zolder, waarvan de oude gebinten nu nog zichtbaar zijn, lag het hooi opgeslagen. Dat werd door luikjes naar beneden gegooid." In 1906 werden de lage muren van de boerderij opgehoogd en wmiM'ë [j-fiiTTtiumi

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2016 | | pagina 19