Hof van Heeckeren en de Hofmeesters Schenking voor de Musea Zutphen musea worden ruimhartig uitgeleend aan collega's zodat ze elders te zien zijn. Zelf heeft ze haar roots in de kunstwereld. Maar voor de bedrijfsvoering is dat volgens de museadirecteur niet zo relevant. "De beide musea hebben weliswaar een verschillend profiel en trekken een ander type bezoeker, maar de bedrijfsvoering vraagt dezelfde inzet," stelt Tiana. De basis van een museum is collectiebeheer, het zekerstellen van de collectie voor de volgende generaties. Maar we hebben ook een belangrijke publieke taak om tentoonstellingen te organiseren, educatie te verzorgen en promotie te doen voor de verschillende doelgroepen. Dat alles kan niet zonder een goede bedrijfsvoering." Op dit moment loopt er een onderzoek naar de verzelfstandiging van de musea. Tiana is daar een voorstander van, omdat het voor een zelfstandige stichting eenvoudiger is Het oudste deel van het stadspaleis, Hof van Heeckeren, dateert uit de late dertiende eeuw. Dit Rijksmonument wordt in de loop van 2016 de nieuwe locatie van de Musea Zutphen: het Stedelijk Museum Zutphen, Museum Henriette Polak en de archeologische dienst van de gemeente. De musea zaten op verschillende locaties in de stad, de Rozengracht en de Zaadmarkt. Het Stedelijk Museum Zutphen vertelt het verhaal van Zutphen, van het ontstaan van de stad, van de vondst van de oudste mens van Nederland, van de Vikingen, die de stad veroverden, van de middeleeuwen, de industriële revolutie en van Zutphens zilver. Museum Henriette Polak is een museum voor modern- klassieke schilder- en beeldhouwkunst en toont werk van ondermeer Wim Oepts, Charlotte van Pallandt, Kees Verwey en Arie Schippers. Het Hof van Heeckeren is een van de belangrijke monumenten op het 's Gravenhof, het historisch hart van de stad. Een nieuwe samenwerking met onder andere de gebruikers van de Walburgiskerk, het Hampshire Hotel 's Gravenhof en 't Schulten Hues zal een flinke impuls geven aan de stad. De Hofmeesters is de naam voor de samenwerkende partijen en dat belooft een gastvrij onthaal voor de bezoekers. De oudste foto van Nederland is gemaakt door een Zutphense apotheker en wordt straks tentoongesteld in het Hof van Heeckeren. Dat bracht Tiana op het idee om Zutphen te profileren als fotografiestad in het kader van 'Celebrating the City', een initiatief van het netwerk Stadsmusea XL. Tiana denkt aan een activiteitenprogramma in Zutphen rond fotografie. Het past hier vanwege de fotografietentoonstellingen, World Press Photo en BIRTH DAY in de Walburgiskerk, de goede fotografenvereniging in Zutphen, de Zutphense fotografiewandelingen en de uitgebreide fotocollectie van het Stedelijk Museum. Het netwerk Stadsmusea XL, bestaand uit zestien musea, wil in het kader van de veranderende rol van de stadsmusea een evenementenkalender samenstellen gericht op binnen- en buitenlandse bezoekers. om fondsen en sponsors te werven. "Als onze huisvesting straks goed is, kunnen we een goede start maken als zelfstandige stichting." Eind januari werd Tiana verrast door de komst van Leontine Borsato, ambassadeur van de BankGiroLoterij. Met een smoes was Tiana naar de bouwplaats gelokt. Ze verwachtte daar de directie van het fonds op bezoek in Zutphen. Toen Leontine Borsato in plaats van de directie uit de auto stapte kon dat niets anders betekenen dan dat de BankGiroLoterij een bijdrage had toegekend voor de inrichting van de expositie-, educatie- en ontmoetingsruimte. En wat voor een bijdrage, een royale schenking van vier en een halve ton! Met de bijdrage van de BankGiroLoterij komt de totale opbrengst van de fondsenwerving door de Musea Zutphen op ruim acht ton. Ook andere landelijke fondsen, waaronder het VSB Fonds, het Mondriaan Fonds, Stichting Dioraphte, Bouwfonds Cultuurfonds, Prins Bernhard Cultuurfonds, Stichting Zabawas, de Janivostichting en de Gravin van Bylandt Stichting droegen bij en in Zutphen de Vereniging Vrienden van de Musea en het Wijnhuisfonds. Daarmee kunnen de musea hun ambities voor de inrichting waar maken. Op dit moment staat het Hof van Heeckeren nog volop in de steigers en zijn er nog archeologen in de tuin bezig. Zoals verwacht zijn er belangrijke vondsten gedaan, die nog weer eens aantonen dat deze plek misschien wel de oudste nederzetting van Nederland is. Glunderend vertelt Michel Groothedde dat er weer een Romeinse munt is gevonden van het zelfde type als eerder is gevonden in de Van der Capellelaan. Samen gaan ze enthousiast op de foto. Ze hebben er enorm veel zin in! Agnes van Brussel

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2016 | | pagina 17