De geschiedenis van Nederland begint hier Museumdirecteur, Tiana Wilhelm, belooft Zutphen een gastvrij 's Gravenhof Eén locatie "Ik ben in Zutphen nog niemand tegengekomen, die niet trots is op zijn stad. Dus: Be good and tell it." Tiana Wilhelm, directeur van de Musea Zutphen, vindt dat we best iets meer mogen uitpakken bij de promotie van de stad. "Zijn we niet de mooiste Hanzestad? Kan je niet stellen dat de geschiedenis van Nederland hier begint?" Straks krijgt het 's Gravenhof volgens Tiana een enorme opleving met de opening van het Hof van Heeckeren, waar de twee musea en de archeologische dienst zich gaan vestigen. Ze heeft zojuist overleg gehad met de Stichting Oude Gelderse Kerken, één van de samenwerkingspartners op het 's Gravenhof. "Het belooft een mooie samenwerking te worden met onder andere de Walburgiskerk, 't Schulten Hues en het Hampshire Hotel. We hebben er ook al een mooie naam voor bedacht: 'de Hofmeesters', passend bij de historische plek en onze functie. In de middeleeuwen was de hofmeester immers zoiets als gastheer, verantwoordelijk voor de ontvangsten, de dranken en spijzen en het vermaak aan het Hof." Maar voor dat het zover is moet er nog veel gebeuren. Museum Henriette Polak aan de Zaadmarkt is al enkele maanden gesloten. Alle kunstwerken hangen er nog en worden nu klaargemaakt voor de verhuizing. "Natuurlijk is het jammer om zo'n prachtig pand te verlaten," zegt ze. "We hebben nog een korte afscheidsfilm laten maken, die een indruk geeft van het museum op de oude plek. Dat filmpje wordt binnenkort op de website geplaatst, dus virtueel kan je nog even binnenkijken." Er is één troost. In 2017 vestigt zich daar het museum Geelvinck en ook de fraaie schuilkapel (eigendom van het Wijnhuisfonds) blijft zo opengesteld voor publiek. Het Stedelijk Museum Zutphen is vanaf eind april gesloten. Voor dit bijzondere gebouw, het Broederenklooster, is nog geen bestemming gevonden. Hopelijk blijft de Refter, net als de schuilkapel, open voor het publiek. In het Hof van Heeckeren zit straks Museum Henriette Polak op de eerste verdieping, het Stedelijk Museum met de archeologische schatten en bijzondere stukken van het Regionaal Archief op de begane grond en in de fraaie gewelvenkelder. Nog niet in Zutphen getoonde topstukken zoals de forensische resten van een Vikingenaanval en de eerste in Nederland gemaakte foto (1839) zijn straks voor het publiek te zien. De nieuwe locatie biedt vele voordelen. Qua vierkante meters gaan de musea er weliswaar niet op vooruit. Maar beide collecties kunnen wel veel mooier gepresenteerd worden en er zijn twee zalen voor wisseltentoonstellingen. "Het is echt maatwerk", aldus Tiana. Voor de bedrijfsvoering is het een groot voordeel dat de musea maar één locatie hebben in plaats van twee. Voorheen pendelden de medewerkers op en neer. Veel was dubbel werk. Er wordt nu hard gewerkt aan de voorbereiding van de verhuizing. De medewerkers moeten beslissen wat naar het depot gaat en wat in de komende tentoonstelling komt. Er komt een nieuwe website en huisstijl, alle documentatie en de rondleidingen moeten worden vernieuwd. Heel belangrijk is ook de fondsenwerving. Het betekent dat de musea deze zomer gesloten zijn. Of daar niet een oplossing voor is te vinden, zodat de collectie zichtbaar blijft? Tiana: "We gaan in de tussentijd wel een serie lezingen verzorgen samen met de Vereniging Vrienden van de Musea en de collectiestukken van beide 16 Zutphensepracht.nl

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2016 | | pagina 16