Zutphen telt veel hofjes, maar niet alle hofjes zijn dagelijks open voor publiek. De bewoners van het Sareptahofje stellen hun hofje twee keer per jaar open tijdens de GemeenschappelijkWonenDag en tijdens het Open Monumentenweekend. Zorg en aandacht Bewonerszelfbestuur in het Sareptahofje In een hofe hoort een pomp en die in het Sareptahofje is prachtig. De bewoners, verenigd in de woonvereniging Hof van Heden, sparen om hem te restaureren en weer werkend te laten maken. 'We hebben een pompfonds', vertelt Steef Athmer. Samen met een medebewoner, Cees Quarles, loopt hij door de fraaie tuin, waar alles begint uit te lopen. Cees is druk in de weer met de grasmaaimachine, want het gras begint weer te groeien in de tuin. "Hier zitten we vaak in de zomer als we ons maandelijkse Hofoeraad hebben." Vroegere bewoners hadden hier ooit een moestuin en ook na hun vertrek hielden ze de moestuin nog een tijdje in stand. Toen dat ophield is de tuin helemaal op de schop gegaan. Annemieke Spijker van Buitenboel maakte een tuinplan en de bewoners hebben het zelf uitgevoerd en doen het onderhoud. Niet iedereen heeft groene vingers, maar dat is geen probleem, je kan op een andere manier bijdragen aan het wooncomfort van de vereniging. "Zo zorgen we voor een balans," vertelt Steef Athmer. Er wonen nu zeven mensen in het Hofe uit 1895, drie mannen en vier vrouwen. Als er een woning vrij komt kiezen ze samen een nieuwe huurder. Dat komt niet vaak voor. "De meeste bewoners willen hier niet meer weg," vertelt Steef. "Een van de eerdere bewoonsters woonde hier veertig jaar. Ze was een kleurrijk type met veel humor. We genoten van haar oude Nedersaksische uitdrukkingen: 'Krieg noe een bult met schoefdeur'n!' Zij was de laatste bewoonster van de oude garde. Toen ze dementeerde zag haar familie haar graag in een verzorgingshuis, maar dankzij de betrokkenheid van de buren kon ze hier veilig blijven wonen." Dit past wel mooi in de geest van Elisabeth Bax. Deze Zutphense predikantdochter stichtte in 1895 het Hofe met een legaat van een onbekende weldoener. Weduwen die hun huis dreigden kwijt te raken wegens huurschulden mochten er wonen. Ze moesten wel van onbesproken gedrag en van hervormde huize zijn. Ze noemde het hofe Sarepta naar een Bijbels verhaal. De profeet Elia werd tijdens een hongersnood onderhouden door een weduwe uit Sarfat of Sarepta. [STICHTINC SAREPTA

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2016 | | pagina 13