□pen NIEUWS EN ACTUALITEITEN k Berkelruïne toegankelijk Waterput op de Groenmarkt Waterkwartier Zutphen tweede in Gelderse publieksprijs MONUMENTENDAG Vanaf vrijdag 20 mei is het mogelijk om de Berkelruïne via een trap en balustrades te beklimmen. Vanaf dat moment is één van onze meest bekende monumenten toegankelijk voor het publiek. Op 17 juni vindt de officiële opening plaats. De trap wordt geplaatst op de fundering van de stadsmuur, die eerst archeologisch is onderzocht. Daarna is er een nieuwe fundering voor de trap gelegd. De gemeente Zutphen deelde de kosten samen met het Wijnhuisfonds, Stichting Toeristisch Varen (Fluisterboten) en Stichting Ondernemersfonds Binnenstad Zutphen. De exploitatie van de ruïne komt in handen van VVV Zutphen. Bezoekers kunnen na de opening onder begeleiding van een gids de geschiedenis van deze 700 jaar oude ruïne aanhoren en genieten van het uitzicht over de Berkel. Bij de graafwerkzaamheden voor de herinrichting van de Groenmarkt kwam eind vorig jaar een oude waterput tevoorschijn. De put dateert uit het einde van de achttiende eeuw. De huizen hadden destijds geen eigen waterleiding en de bewoners tapten vers water bij de put. De in baksteen gemetselde put was acht meter diep en heeft tot eind negentiende eeuw dienst gedaan. Daarna werden de huizen aangesloten op de stadswaterleiding. Kort voor de tweede wereldoorlog is de pomp weggehaald. De gemeente heeft besloten een replica van de pomp te plaatsen op de plek waar de oude waterput gevonden is. Meer hierover leest u in het Jaarverslag Archeologie elders in dit blad. 3QSTE open Monumentendag in teken van 'Iconen en Symbolen' 'Iconen' en 'symbolen' zijn twee termen die vaak door elkaar heen gebruikt worden. Het zijn dan ook allebei aanduidingen voor objecten en beelden die een bijzondere betekenis hebben. Maar waar iconen nog enige gelijkenis vertonen met datgene waar ze voor staan, is die samenhang er bij een symbolen niet meer. Een molen kan bijvoorbeeld iconisch zijn als beeld van onze strijd tegen het water. Maar voor veel buitenlanders is het een symbool van Nederland. De Open Monumentendag(en) vinden dit jaar plaats op 10 en 11 september. Het Open Monumenten Comité Zutphen roept ook dit jaar weer eigenaren en bewoners van historische panden, koren, muziekgroepen, galeriehouders, kunstenaars e.a. op om aan dit weekend deel te nemen. Meer informatie is binnenkort te vinden op www.openmonumentendagzutphen.nl Het Waterkwartier Zutphen is tweede geworden in de Gelderse Prijs voor opvallende en inspirerende ruimtelijke projecten. Voor deze prijs was het Waterkwartier één van de 13 genomineerden. De Gelderse Prijs bestaat uit een juryprijs en publieksprijs. Voor de publieksprijs is flink campagne gevoerd in Zutphen. De Gelderse prijs wordt eens in de twee jaar door de provincie Gelderland uitgereikt. Het Waterkwartier is genomineerd omdat er de afgelopen periode veel is veranderd: nieuwe en vernieuwde woningen, een bruisend winkelcentrum en wijkcentrum, goede verbindingen voor de fiets en ruimte voor spelen. Belangrijk bij deze nominatie is dat er veel samen met bewoners en organisaties in de wijk is gedaan. Met een ruime meerderheid van de stemmen heeft het vestingstadje Bredevoort in de Achterhoek de publieksprijs gewonnen. Met maar liefst 1.621 stemmen liep Bredevoort ruim op kop en was daarmee dé publieksfavoriet. Waterkwartier in Zutphen eindigde met 1.033 stemmen als goede tweede. In totaal werden 7.493 stemmen uitgebracht. De vakjuryprijs gaat naar de oude 'bewoningsplaats' IJsselstein. 12 Zutphensepracht.nl

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2016 | | pagina 12