Alles is liefde 4. Fries met de eenhoornjacht doop. Mogelijk verwijzen de eenhoorn en het hert samen naar de dubbele natuur van Christus, waarbij de eenhoorn de goddelijke natuur representeert en het hert de menselijke. De hertenjacht is echter niet per definitie een symbool voor het lijden van Christus en kent meerdere interpretaties. Symbolische afoeeldingen van de hertenjacht kunnen onder andere in verband worden gebracht met de strijd van de menselijke ziel tijdens het leven. Het kwetsbare hert symboliseert dan de menselijke ziel, terwijl het wordt opgejaagd door aardse verlokkingen zoals de jagers Verlangen en Onstuimigheid. Dit allegorische wereldbeeld is een waarschuwing aan de christelijke mens om zich niet te laten verleiden, want aan het einde van de jacht zal hij zijn verantwoording moeten afleggen aan God. In tegenstelling tot de zware christelijke boodschap, werd de jacht ook vanuit een meer wereldlijke symboliek verbeeld: de liefde. Omstreeks 1250 beschrijft de Franse dichter, en auteur van Bestiaire d'amour (Bestiarium van de liefde), Richard de Fournival (1201 - ca. 1260) zijn liefde voor een dame als een eenhoorn die wordt aangetrokken door de zoete geur van de maagd en kwetsbaar met het hoofd in haar schoot knielt (afo. 5), waar hij weerloos is tegen de dodelijke speren van de jagers. De aanwezigheid van enkele liefdespaartjes op de Zutphense kaarsenkroon versterkt het vermoeden dat ook de romantische boodschap mee kan spelen. Middeleeuwse vergelijkingen tussen de hertenjacht en de liefde komen ook voor in de literatuur en kunst. Zo wordt in het dertiende-eeuwse gedicht Li dis dou cerf amoureus (het hert der liefde) de jacht op het hart van een vrouw vergeleken met de hertenjacht. 5. De eenhoorn knielt in de schoot van een dame, zodat de jager het dier kan benaderen. De beminde dame is het 'hert der liefde'. Daarnaast speelden middeleeuwse dichters een interessant spel met de betekenis van de woorden hart en hert. En de traditie van de liefdesjacht leeft voort, want vandaag de dag gaan we immers nog steeds op 'mannen- of vrouwenjacht'. De jacht op de kaarsenkroon heeft dus zowel een wereldlijke als een christelijke betekenis. Van hoofse idealen en een christelijke moraal tot een romantische twist. De betekenis is dubbelzinnig en daarmee vormt de (kunst)historische jacht in de Walburgiskerk, evenals de adellijke variant, een ware uitdaging. Tekst en foto's: Teuntje van de Wouw Voor mijn onderzoek ben ik speciale dank verschuldigd aan Aartje Bos-Oskam en Hans Busio. Zutphensepracht.nl 11

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2016 | | pagina 11