De christelijke eenhoorn Over de Zutphense kaarsenkroon ontwikkelde zich tot de allegorie van de heilige jacht, waarin de wereldlijke en bijbelse variant werden gecombineerd. Hierbij werd de jager geïdentificeerd als de aartsengel Gabriël die samen met zijn allegorische honden de eenhoorn Christus in de schoot van Maria drijft. Maar de eenhoornjacht was gelijktijdig ook symbool voor het lijden van Christus, die in zijn menselijke vorm kon worden opgejaagd en uiteindelijk stierf voor de zonden van de mensheid. Opvallend is dat deze symboliek ook wordt gevonden in afteeldingen van de hertenjacht. In de bestiaria staat namelijk beschreven dat het hert slangen kon doden en vervolgens het water opzocht om zich van het slangengif te ontdoen. Dit gegeven werd door middeleeuwse schrijvers geïnterpreteerd als een overwinning op het kwaad en de reiniging van menselijke zonden bij de speurhonden, zoals de limier (of lymer), werden ingezet om een geurspoor te vinden, zodat het jachtgezelschap de achtervolging kon inzetten. Snelle windhonden waren getraind om op het zicht te jagen en dreven het hert klem, waarna de meester van de jacht met een doodssteek van het gejaagde dier de jacht tot een einde bracht. In de jachtscènes op de Zutphense kaarsenkroon is deze jachtmethode verbeeld. Jagers met speurhonden en ranke windhonden volgen de herten door het bos (aft. 2), het wild wordt klemgezet en de jager deelt met zijn speer een doodsteek uit (aft. 3). De Zutphense jacht beperkt zich echter niet tot het hert (en het zwijn), maar ook de eenhoorn wordt door de jachthonden opgejaagd (aft. 4). In de middeleeuwse kunst werd de eenhoornjacht vaker afgebeeld en de beroemde Eenhoorntapijten (ca. 1495-1505) in museum The Cloisters in New York zijn daarvan een prachtig voorbeeld. De Zutphense jachtscènes passen dus binnen een Europese middeleeuwse traditie en sluiten aan bij hoofse idealen. De eenhoorn wordt echter nog op een tweede manier bejaagd. Viermaal knielt hij met zijn hoofd in de schoot van een dame, waardoor de jager het dier kan benaderen (fig. 5). Dit beeld gaat terug op de Physiologus, een Griekse tekst die werd geschreven tussen de tweede en vierde eeuw in Alexandrië. In de tekst wordt kennis van de natuur in verband gebracht met een christelijke duiding. De Physiologus vormde de basis voor de populaire middeleeuwse bestiaria (dierenboeken) en via deze weg werden de christelijke interpretaties onderdeel van het middeleeuwse wereldbeeld. Zo wordt beschreven hoe de woeste eenhoorn enkel kan worden gevangen door een maagd. Als de eenhoorn haar schoonheid aanschouwt, legt hij gedwee zijn hoofd in haar schoot en valt in slaap, waarna hij gevangen kan worden. Aan de hand van deze beschrijving werd de eenhoorn herkend als het zinnebeeld van de Zoon Gods. Ook hij vond zijn rust bij de Heilige Maagd. De nesteling van de eenhoorn in de schoot van de maagd werd een symbool voor de incarnatie, het moment waarop Christus mens wordt in Maria's schoot. Vanaf de vijftiende eeuw werd deze voorstelling steeds complexer en 1. Kaarsenkroon, ca. 1396, Walburgiskerk, Zutphen. 2. Een hert wordt opgejaagd door drie jachthonden. Over de ontstaansgeschiedenis van de Zutphense kaarsenkroon bestaat veel onduidelijkheid. Op basis van documenten en stijl wordt de gietijzeren kroonluchter gedateerd omstreeks 1396. Het uiterlijk van het object is wel veranderd. Oorspronkelijk was de kroon deels verguld en waren de figuurfriezen beschilderd. Er wordt aangenomen dat het object voor de Walburgiskerk is vervaardigd, waardoor het met recht een Zutphens monument genoemd kan worden. Het neemt ook een belangrijke plaats in de Europese (kunst)geschiedenis in vanwege de symboliek van de figuurfriezen en de identificatie als Jeruzalemluchter. De onderste ring van de kaarsenkroon verbeeldt met de twaalf torens en architectonische details het Hemelse Jeruzalem: de apocalyptische stad uit de openbaring van Johannes. De Zutphense kroon is verwant aan de oudere Jeruzalemluchters, waarvan slechts enkele exemplaren zijn overgeleverd, zoals de Barbarossaluchter (ca. 1165 - 1170) in de Paltskapel van Aken. 10 Zutphensepracht.nl

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2016 | | pagina 10