Redactielokaal Grand café Voedsel, bestek, gereedschap; er was niet een supermarkt om de hoek waar je snel even wat kon halen. Verder gooiden mensen niets weg. Alles wat niet meer werd gebruikt ging naar de zolder." Denkend aan de vele bestemmingen van het pand borrelt in mijn hoofd het ene na het andere verhaal omhoog. Zelf klom ik van februari 1987 tot juli 1998 elke werkdag de trap op naar het redactielokaal van het Zutphens Dagblad. Daar maakte ik deel uit van de verslaggeverploeg, die zich middenin de stad geen betere locatie kon wensen. Dan denken we even niet aan de schuin aflopende vloer. Als je niet uitkeek rolde je met je bureaustoel voortdurend richting raam. Ook weer niet zo gek, immers het nieuws ligt op straat. In die tijd was er nog druk verkeer, de herinrichting van de Markten volgde pas aan het begin van deze eeuw. Bezien in het licht van de eeuwenoude geschiedenis van het pand is de krantenperiode (Kluwer nam het in 1954 in gebruik) relatief vers. Toch is er zeker sprake van 'Andere Tijden'. Neem alleen al de personele bezetting. De benedenverdieping telde niet alleen baliedames die advertenties opnamen en klanten informeerden, daarachter zaten ook nog de advertentiejongens en niet te vergeten de kantoorhouder. De advertentiedames holden twee keer per dag naar het busstation om hun pakje af te geven met advertenties die voor verwerking in de krant naar Deventer moesten. Zo ging het ook jaren met de kopij die de correspondenten aanleverden voor de krant. Daarvoor hing een speciaal kastje bij het busstation dat de chauffeur gebruikte voor zijn koeriersdiensten. In mijn tijd aan de Houtmarkt was de krant nog altijd 'een meneer' en op een morgen gebeurde er iets hilarisch op onze redactie. Het was in de (korte) periode dat de redactie voor meer dan de helft uit vrouwen bestond. Een Zutphenaar die het redactielokaal betrad en daar vier vrouwen zag zitten, kon zijn ogen niet geloven. Het woord vrouwenemancipatie was hem vreemd en onbeholpen stamelde hij uit: ,,Is hier niemand"? Na de verhuizing van het Zutphens Dagblad (juli 1998) naar de Burg. Dijckmeesterweg stond het pand geruime tijd leeg. Architecten namen in 2002 een aantal jaren hun intrek op de bovenverdieping, waarna het pand opnieuw vrijkwam. In april 2009 verscheen in de Stentor een artikel over een nieuwe (horeca)bestemming. Dat initiatief van Daniël Hanna en Rafiek Kamel werd naderhand afgeblazen. Ditmaal is het ondernemer Peter Bruijsten wel gelukt. Tijdens de grondige verbouwing van de kelder en de begane grond haalde hij specifieke kenmerken weer naar voren. De houten ornamenten die aan het licht kwamen - ze dienden aan de achterzijde voor de blindering - zetten de toon. De originele oude groene verMeuren zijn doorgezet in het hele interieur en zo is een aangenaam klimaat ontstaan. Blikvangers zijn ook het stucplafond en de oude Engelse straatlampen op rij aan de wand. Het gezicht van De Courant vormen de bedrijfsleiders Dennis Siebers (36) en Matthias Buitelaar (33). Na een jarenlange ervaring in de Zutphense horeca stralen beiden uit dat ze zin hebben nu een eigen toko te runnen: De Courant. De tijd dat 'de krant' er een rol speelde, maakten ze niet bewust mee. Daarover horen ze verhalen aan van oudere Zutphenaren, die vertellen hoe ze zich iedere zondag naar de krantenzuil spoedden om de voetbaluitslagen te lezen. Dat waren inderdaad 'Andere Tijden'. Mieke Kleinleugenmors

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2015 | | pagina 9