Specialist in monumenten Hoffman BV onderzoek naar het exacte bouwjaar, herkomst en functie van het schip. Al ver voor het bouwjaar van het schip was Zutphen in Staatse handen na een heftige periode met wisselende Spaanse en Staatse macht. In 1648 bij het einde van de tachtigjarige oorlog was Zutphen daarvan weer enigszins hersteld. Er was in de zeventiende eeuw veel scheepvaart in de stad, zowel op de IJssel als op de Berkel. Het Zutphense wrak is al snel getypeerd als een platbodem en kan zowel een praam als aak genoemd worden. Op grond van stadsrekeningen en stukken van de magistraat uit die tijd is gekozen voor de naam Zutphense Stadts Aeck. Het schip had volgens de reconstructie geen roer en geen mast en was daarom niet geschikt voor de IJssel. Het meest waarschijnlijk is dat het schip gebruikt werd voor vervoer van turf, koeien, hooi, riet en bagger over de Berkel en de grachten. Het schip werd dan voortbewogen met bomen die ook gebruikt kunnen worden om het langs de kant voort te trekken. De ambtenaar aan boord van het kleine scheepje op de kast is niet helemaal verzonnen. Ene Peter Janssen was rond 1650 in dienst van de stad als scheepstimmerman en er zijn diverse rekeningen gevonden met titel als: 'arbeiden ande vischaeck'. Er is zelf een burgemeester de heer Schimmelpenninck met het schip in verband gebracht. Het is goed mogelijk dat Schimmelpenninck iemand opdracht gaf om met dit schip te vissen in de grachten. m Hoe Willems het voor elkaar kreeg om De Zutphense Stadts Aeck te reconstrueren is een verhaal apart. Hij schreef daar over zelf een artikel in het blad Scheephistorie, dat eind van het jaar uitkomt. Voor Zutphen is het heel prettig dat er iemand is die de historie van Zutphen zo minutieus kan nabouwen, zoals we eerder zagen aan de maquette van de Grafelijk Palts en de fictieve middeleeuwse stad anno 1340, nu te bewonderen in het nieuwe Nationaal Militair Museum in Soesterberg. (zie ook Zutpense Pracht nr 4). Agnes van Brussel Bouwbedrijf Hoffman is gespecialiseerd in onderhoud en restauratie van monumenten. Wij restaureren en conserveren historische bouwwerken. We zorgen voor praktische oplossingen en hebben de kennis en het vakmanschap in huis om gebouwen in oude glorie te herstellen en te behouden voor de toekomst. Info: ZAP 100 is geheel gewijd aan de Zutphense Stadts Aeck. Erkend Restauratie Bouwbedrijf Beltrum: mr. IMelissenstraat 1a, Tel. (0544) 481 5311 Zutphen: Sontstraat 9, Tel. (0575) 512 873 www.bouwbedrijfhoffman.nl Zutphensepracht.nl 7

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2015 | | pagina 7