De Zutphense Stadts Aeck Reconstructie van scheepje (1647) biedt historisch perspectief Op de kast in de woonkamer van Constant Willems staat een houten scheepje van ruim zestig centimeter lang. Er staat een bruine koe in en een kunststof figuurtje met pofbroek, een rood hemd en een zwarte hoed met brede rand. Nee, dit is geen speelgoed, maar een buitengewoon staaltje scheepsbouwkunst met een prachtig historisch verhaal. Herkomst en functie Het is een reconstructie van de zeventiende-eeuwse platbodem, waarvan de resten afgelopen winter gevonden zijn bij graafwerkzaamheden voor de aanleg van een verkeerstunnel onder het spoor. De schaal is 1 op 20 en dat geldt ook voor de koe en de zeventiende-eeuwse gemeenteambtenaar, die het bootje met een vaarboom voortbeweegt. Bekijk je het scheepje goed dan zie je dat een deel ervan bestaat uit donker gekleurd hout en een deel uit licht hout. Willems heeft heel bewust die delen in een donkere kleur weergegeven, die hij maakte naar het voorbeeld van de oorspronkelijke delen, gevonden bij de opgravingen. De andere lichte delen zijn reconstructies op basis van teruggevonden onderdelen. Het oorspronkelijke schip was van eikenhout met uitzondering van de denning(vloer). Dus koos Willems, in nauw overleg met archeoloog Bert Fermin, voor hetzelfde soort eikenhout en voor dennenhout voor de denning. Hij deed dat ook om na voltooiing proeven te kunnen doen, waaruit zou blijken hoe zwaar het schip ooit was en welke lading het kon vervoeren. Het moet een mooi moment geweest zijn toen Willems, na voltooiing van zijn werkstuk, met Fermin, het bootje in een teiltje te water liet om te testen wat het oorspronkelijke schip kon vervoeren. Het model verpakt in huishoudfolie kon een liggend pak melk met nog een paar kleine gewichten dragen in het water. De maximale belading bleek 1,35 kilo. Volgens een ingewikkelde berekening zou het schip maximaal 19 koeien kunnen bevatten. Dat moeten dan wel heel stille koeien zijn, want zo stabiel kan het Een detail uit het schilderij Landschap mett gezicht op Huys Roucoop" van Jan van Goyen uit 1642 met een soortgelijk schip. scheepje niet geweest zijn. Aardig is het dat Willems een soortgelijk schip ontdekte op een schilderij van Jan van Goyen uit 1642, dat in de Leidse Lakenhal hangt. Omwille van de stabiliteit staan de koeien op het schilderij om en om met de kop naar de buitenzijde opgesteld. Zo ging het misschien ook met de Zutphense Stadts Aeck uit 1647 (jaartal bepaald op grond van dendrochronologisch onderzoek) Het is bijzonder dat zo'n schip van 368 jaar terug nog vrij compleet terug wordt gevonden en dat je er vervolgens zoveel over te weten kan komen. Het schip lag in schuine stand op een talud van de vestingwerken. Omdat het aan bakboordzijde gedeeltelijk onder in de modder van de grachtbodem was gezakt, is die kant en het grootste deel van de vlakke bodem vrij compleet. Naderhand is die gracht gedempt voor de aanleg van de spoorlijn. De archeologen hadden er een paar dagen werk aan, voordat ze alle resten hadden uitgegraven en in tekening gebracht onder andere met behulp van GPS. (zie ook Zutphense Pracht 7) Op 24 januari werden de resten op een goed herkenbare manier getoond aan het publiek en de pers. Daarna volgde het Detail van de reconstructie van de Zutphense Stadts Aeck van Constant Willems 6 Zutphensepracht.nl

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2015 | | pagina 6