Een onderaardse gang in de tuin van Dat Bolwerck en de Bleek? www.zutphensepracht.nl De achtjarige Berend van Hackfort*, page op huis Bergh, brengt in 1488 met Graaf Oswald een bezoek aan zijn ouderlijk huis in de Proosdij vlakbij de Walburgiskerk. De dochter van graaf Oswald, Walburga, mag ook mee. Samen spelen ze in de tuin van de Proosdij en ontdekken daar een gang onder de stadsmuur. Ruim vijftonderd jaar later zakt een loodgieter van de firma Kraus bij het repareren van een leiding in een kuil, die verdacht veel op een gang lijkt. Wat is hiervan echt en wat is fictie? Berend van Hackfort, Graaf Oswald en zijn dochter Walburga hebben echt bestaan rond 1500, maar wat Berend deed toen hij acht was, is onbekend. Martine Letterie schreef er veel leuke kinderboeken over. Een ervan, Berend en het verdwenen stadszegel speelt in Zutphen rond de Proosdijsteeg. De onderaardse gang heb ik er zelf bij verzonnen. Die loodgieter daarentegen, die is echt door de grond gezakt in een lege ruimte die best eens een gang zou kunnen zijn. Dat dacht ook Bonnes Venema, voorzitter van het Wijnhuisfonds, en hij vroeg zich af wie daar meer van af kon weten. Bij de uitreiking van de Paltsprijs tijdens de Open Monumentendagen deed hij een oproep aan burgers, die misschien uit eigen ervaring iets weten over een onderaardse gang. Vroeger was er in de nabijheid van de Proosdij een school en de leerlingen zwierven in de pauze graag rond bij de stadsmuur. Misschien dat die oud-leerlingen dit voorwoord lezen en hun verhaal willen vertellen. Wat zou het leuk zijn als we die onderaardse gang kunnen traceren en er meer over kunnen vertellen dan kinderboekenfictie. In dit nummer van Zutphense Pracht vindt u weer een jaarverslag bouwhistorie. Ook daarin treft u Berend van Hackfort aan die in 1516 het pand aan de Beukerstraat 19 kocht. Het pand was toen aanzienlijk uitgebreider en nadien is er veel in veranderd, maar hij kwam zeker in de traptoren, die er al was of in opdracht van hem is gebouwd. Dankzij bouwhistorisch onderzoek komen we veel te weten over de geschiedenis van de stad. Die rijke historie komt straks nog veel beter tot zijn recht in de nieuwe musea waaraan druk gebouwd wordt op het 's Gravenhof in De Hof van Heeckeren. Kort geleden maakte burgemeester Arnold Gerritsen bekend dat hij na 1 7 jaar afscheid neemt als burgemeester. Arnold Gerritsen is een echte kenner van de geschiedenis van zijn stad en in zijn periode als burgemeester kregen de afdelingen archeologie en monumentenzorg de ruimte om de stad te verrijken met nieuwe kennis over de historie. Als Zutphense Pracht zijn we hem daar heel dankbaar voor. Agnes van Brussel Hoofdredacteur Zutphense Pracht Berend van Hackfort, was in de zestiende eeuw schout van Zutphen en generaalstadhouder [plaatsvervanger] van de hertog van Gelre. Over de coverfoto: zicht op de markt vanuit de eerste omloop van de Wijnhuistoren. Zutphense Pracht is een full color magazine over monumenten, bouwhistorie en archeologie in Zutphen en verschijnt 2 keer per jaar. Het is tot stand gekomen door samenvoeging van de nieuwsbrieven 'Monumentaal' van de Gemeente Zutphen en 'Monument' van Stichting het Wijnhuisfonds. Zutphense Pracht verschijnt in een oplage van ca. 2300 exemplaren en wordt verzonden naar alle sponsors en donateurs van het Wijnhuisfonds en relaties van Monumentenzorg Zutphen, waaronder de bewoners van Zutphense monumenten. Ook wordt het magazine verkocht in alle boekhandels van Zutphen en Warnsveld. Voor meer informatie, nieuws en voorgaande exemplaren gaat u naar www.zutphensepracht.nl. Hoofdredacteur Redactie Vormgeving en marketing Advertenties en samenwerking Redactieadres Foto's Agnes van Brussel Agnes van Brussel, Ton van Ingen Schenau, Nicolien van Doorn, Eke Mannink, Johan Bosveld, Daniëlla Elshof, Mieke Kleinleugenmors, Agave Kruijssen, Machteld Kruijssen, Jeroen Krijnen, Hendrik Haa&ens, Michel Groothedde Berthil van den Brink Stuur een e-mail naar info@zutphensepracht.nl of bel 0575 - 785 670 Stichting Zutphense Pracht, Weg naar Laren 45, 7203 HE Zutphen Regionaal Archief Zutphen, Gemeente Zutphen, bewoners redactie Zutphense Pracht Alle rechten voorbehouden. Niets uit deze uitgave mag worden verveelvoudigd, opgeslagen in een geautomatiseerd gegevensbestand, of openbaar gemaakt, in enige vorm of op enige wijze, hetzij elektronisch, mechanisch, door printouts, kopieën, of op welke andere manier dan ook, zonder voorafgaande schriftelijke toestemming van de uitgever. De informatie in deze uitgave is met de grootst mogelijke zorg samengesteld. Uitgevers en auteurs zijn niet aansprakelijk voor mogelijke handelingen en/of beslissingen gebaseerd op deze informatie. www.zutphensepracht.nl Zutphensepracht.nl Ook online

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2015 | | pagina 5