H is&i Het zijn niet alleen de vensters, die veel vertellen over het tijdvak, waarin is gebouwd. Ook de kelders, gebruikte stenen, de manier van metselen de dakconstructie en het gebruikte hout zijn sporen, die het verhaal over een huis vertellen. Door dendrochronologische onderzoek, ofwel jaarringenonderzoek van het gebruikte hout, kan je het kapjaar vrij precies vaststellen. Eikenhout werd dan meteen gebruikt om te bouwen. Als je het liet drogen, kwam je er met de zaag niet meer doorheen. Bij de Walburgiskerk staan we even stil vlak bij de huidige ingang. Hier liggen volgens onze gids veel skeletten onder de grond. Kerkhof is dus een toepasselijke straatnaam. In de muur zijn cijfers aangebracht die moeten verwijzen naar de overledenen. Ooit is Willems in de kerk onder de grond in een gra&elder geweest en zag daar vooral bruine botten en restenten van verpulverde kisten. Foto's daarvan hangen in de kerk. Minder luguber zijn de sporen van de Palts uit circa 1100 op het 's Gravenhof, waarvan de contouren zijn aangegeven in de parkeerplaats. Stadsarcheoloog Michel Groothedde schreef er zijn proefschrift over en Constant Willems bouwde de palts na in miniatuur op grond van Grootheddes bevindingen. Even verder bewonderen we de Bourgonjetoren en opnieuw zijn er anekdotes. Sommige dingen vergeet je nooit meer. Bij het zien van gekartelde randen in de stadsmuur zie ik voortaan altijd de vijandige troepen van weleer hun lange ladders omhoog schuiven. Die kwamen vervolgens klem te zitten onder de kartelrand, waardoor ze er moeilijk overheen kwamen met hun oorlogstuig. Natuurlijk wandelen we ook naar Huis Borro, beroemd om zijn prachtige oude dakconstructie, maar wat erom heen staat oogt misschien leuk, maar Willems is onverbiddelijk: "Flats met een leuk smoeltje." Twee uur verder hebben we nog maar een klein rondje gemaakt rond de kerk. Maar veel geleerd. Meer info in het boekje 'Van kelder tot kap', van de werkgroep bouwhistorie Zutphen. Agnes van Brussel Voor een bouwhistorische wandeling kunt u terecht bij Constant Willems, email: familiewillems@freeler.nl Caillt

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2015 | | pagina 57