M Na den brand de muziek met noten 'gestoken' wordt. In Kampen kan je nog zo'n speeltrommel bewonderen. Haagen is blij met de nieuwe computer, die hem meer mogelijkheden biedt. Dat dankt hij aan de blikseminslag die de vorige computer een paar maanden geleden lam legde. Met of zonder computer blijft het carillon en de klokken in de toren een belangrijk erfgoed en een unieke traditie van Nederlandse oorsprong. Op 25 augustus kreeg de beiaardcultuur in Nederland officieel de titel van Immaterieel Cultureel Erfgoed. Dat gebeurde met de ondertekening van een officiële akte in het Museum Speelklok in Utrecht. "Eigenlijk zou het carillon wel de status van Unesco werelderfgoed verdienen," vindt Haagen. "Het carillon van de Zutphense Wijnhuistoren geldt met haar klokken van de gebroeders Hemony als het startpunt van de beiaardcultuur in de Gouden Eeuw. Nog een van die oorspronkelijke klokken hangt in de toren. Bij een brand in 1920 gingen de overige klokken verloren. De Hemonyklok is nu de grootste klok die in de Wijnhuistoren hangt en ook nog te horen als slagklok op het hele uur. Haagen wijst op de verschillen in de klokken en voor al op de nieuwe ronde klepels, die het geluid sterk hebben verbeterd. Hij wijst ook op de klok die het meest recent is toegevoegd. Het is een klok, die gold als afscheidscadeau voor Kees Luesink toen hij in 2008 burgemeester werd in Doesburg en afscheid nam als wethouder. De klok heeft een speciale randtekst meegekregen: Ik eer Kees Luesink wethouder van 1998-2008, zijn liefde voor de stad klinkt tot in lengte van dagen. BElAARblERS WIJNHUISTOREN Arend van Benthem Theodorus van Benthem Cornells van Neck Wilhelmus Vermeer Jacob of Louis Pleuris Hubert Ramp (in 1714 Michiel Willems hulpbeiaardier) Johannes Casparus Theodorus Groneman Johan Ludwig Groneman Pieter Albertus van Hagen Johan Ludwig Groneman Johannes Boss Johan Ludwig Groneman Jacob Prins Marius A. Brandts Buys Sr. MariusA. Brandts Buys Jr. Ferdinand GA. Engelsma Cornelis Bute Cees Roelofs Jules Jaeger Roel Smit Gert Oldenbeuving Frans Haagen Na de brand in 1920 goot de Engelse klokkengieter John Taylor een nieuw carillon. Die klokken werden bij de klokkenvordering in 1943 door de Duitse bezetter geroofd en tien jaar lang moest Zutphen het zonder carillon doen. Pas in 1953 klonk er weer een carillon in de stad. In opdracht van de gemeente Zutphen werd er door klokkengieter Van Bergen uit Heiligerlee nieuw klokkenspel van 47 klokken gemaakt. Twintig jaar later was het tijd voor grondige restauratie en na de actie 'Een ton voor het Wijnhuiscarillon' was het bedrag er binnen enkele maanden dankzij giften van burgers en bedrijven. Koninklijke Eijsbouts, Klokkengieterij uit Asten, verving twintig slecht klinkende klokken door nieuwe. De laatste klok met (es toon) was niet alleen een eerbetoon aan een geliefde wethouder en Zutphenees, die vorig jaar veel te vroeg overleed, het is ook een muzikale verrijking waardoor het carillon nog mooier zijn liefde voor Zutphen bezingt Agnes van Brussel Zutphensepracht.nl 55

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2015 | | pagina 55