Straatmuzikant Als het goed is hoor je veel onderscheid tussen hard en zacht en alle nuances ertussen. Dynamiek krijg je vooral door het gebruik van je handen Klokken Haagen zet een muziekboek klaar en start met wat menuetten van Hummel om vervolgens een Beatleliedje ten gehore te brengen. "Ik ben een veredelde straatmuzikant en dat betekent dat ik een breed repertoire heb. De muziek varieert met de actualiteit. Gedurende de tour de France speel ik Franse chansons, met het songfestival laat ik de songfestivalliedjes horen en rond Sinterklaas natuurlijk Sinterklaasliedjes. Ik vind alles mooi." Haagen mag zich zelf dan wel een straatmuzikant noemen, hij heeft zijn sporen als veelzijdig en begaafd beiaardier verdiend. Hij is hoofdvakdocent beiaard aan de Nederlandse Beiaardschool te Amersfoort, een masteropleiding van het Utrechtse Conservatorium. Hij won internationale carillonconcoursen in barokmuziek, romantiek en oude muziek en hij geeft regelmatig concerten in Nederland en ook op diverse festivals wereldwijd. Met enige verbazing kijk ik naar de manier van spelen. Een beiaardier slaat de lange houten toetsen aan met zijn vuisten en met zijn voeten bewerkt hij de pedalen. Haagen legt uit: een beiaardier moet het vooral hebben van afwisseling en dynamiek. Als het goed is hoor je veel onderscheid tussen hard en zacht en alle nuances ertussen. Dynamiek krijg je vooral door het gebruik van je handen." Vuisten kan je beter zeggen en ik vraag hem even die handen te laten zien. Inderdaad een flink laagje eelt zit er op. Intussen heeft hij een nieuwe melodie ingezet. "Ken je dit?" vraagt hij. Het klinkt bekend en blijkt filmmuziek van Turks Fruit. "Ik ben ook niet vies van 'guilty pleasures', zoals Matthijs van Nieuwkerk dat in De Wereld Draait Door ook laat vertolken. Laatst speelde ik wat liedjes van Harry Bannink zoals 'Op een mooie pinksterdag' en kreeg ik commentaar van een kennis. "Was je in een melige bui?" vroeg hij lachend." Onlangs klonk ook Coldplay en K3 over Zutphen. Een paar keer per jaar mogen bezoekers verzoeknummers indienen op de markt. Er staat dan aan de voet van de Wijnhuistoren een kraampje, waar bestuursleden van de Stichting Vrienden van het Wijnhuiscarillon verzoeknummers doorgeven per sms of whats app. Elk nummer heeft een code en die code ziet Frans Haagen boven in de toren op zijn telefoon. Het wekelijks marktconcert is niet het enige wat in Zutphen aan carillonmuziek is te horen. De stadsbeiaardier programmeert ook melodieën voor de klokkenspelcomputer, zodat er elk kwartier een wijsje van het carillon over de stad klinkt. Vroeger stond er een speeltrommel in de toren, een muziekcilinder waarop 54 Zutphensepracht.nl

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2015 | | pagina 54