De spa niet dieper dan 55 cm Topstukken verteld in het Stedelijk Museum aan de Rozengracht. Er zit niet echt een lijn in. Straks vertellen we het verhaal vanaf het prille begin in de oudste steentijd tot de tegenwoordige tijd, kernachtig met sterke thema's. Stel je voor dat je straks het oudste glas, ooit in Nederland gevonden (een kralen snoer uit 750 voor Chr gevonden in een prinsessengraf van het urnenveld Meijerink in De Leesten), in een vitrine ziet en tegelijkertijd glasrestaurateurs aan het werk ziet achter die vitrine. Hetzelfde kunnen we laten zien met aardewerkvondsten. We hebben in onze gemeente unieke museale en historische stukken. Ga maar eens googelen. Bijvoor beeld op 'oudste horloge', 'oudste stripverhaal' en 'oudste foto'. Zoek dan ook nog even op het trefwoord Vikingen." Inderdaad je komt steeds terecht op Zutphen. Het zijn echte publiekstrekkers, maar veel van de bijzondere vondsten zijn tot nog toe alleen in andere musea en in het buitenland vertoond. "Dat geldt bijvoorbeeld voor de forensische resten van de Vikingaanval, die bestaat uit vermoorde mensen, geslacht vee en huisraad uit ongeveer 882 na Chr. Deze Zutphense vondsten waren in 2004-2009 te zien in het Landesmuseum in Bonn, het Centraal Museum te Utrecht, het Vikingskibetmuseet in Roskilde, het Vikingcentrum in Den Oever op Wieringen. Het oudste horloge, de kwadrant, bracht in 2013 duizenden bezoekers naar het Stedelijk museum. Straks kunnen we dat allemaal tonen in chronologische volgorde bij het verhaal van de Stad." Het feit dat de tuin van de Hof van Heeckeren een archeologisch Rijksmonument is, maakt de bouw van een nieuwe aanbouw aan het museumgebouw ingewikkeld. Er moet in de tuin gebouwd worden, maar de spa mag niet dieper dan 55 cm de grond in om niets van de verborgen schatten te beschadigen. Gelukkig heeft de betrokken architect, Janneke Bierman ruime ervaring. Ze was betrokken bij de bouw van meerdere musea, in historische gebouwen, zoals in Zwolle, in Leeuwarden en in Den Bosch. Haar opgedane ervaring geeft vertrouwen. Ze weet wat goed werkt en kent de problemen die je tegenkomt. De planning is nu dat de beide organisaties van archeologie en de musea in de loop van komend voorjaar in het gebouw kunnen werken. Dat betekent nog niet dat de musea voor het publiek open gaan. Het duurt dan nog minstens een half jaar voordat de tentoonstellingsruimten, de museumwinkel en overige Enkele topstukken uit de Zutphense Musea: De quadrans (oudste horloge de oudste foto en het oudste stripverhaal van Nederland. publieksruimten zijn ingericht en het publiek naar binnen kan. Organisatorisch en ook financieel (fondsen- en sponsorwerving, crowdfunding) moet er veel gebeuren. Daarbij is de betrokkenheid van het Zutphens publiek belangrijk. De musea hebben een Vereniging Vrienden Musea Zutphen, die heel actief is en de musea ondersteunt. Juist in deze fase van de bouw en inrichting is het interessant om lid te worden van deze vereniging en het traject naar de opening van de nieuwe Hof van Heeckeren van dichtbij te volgen. Michel Groothedde is bij uitstek een ambassadeur van de stad. Zijn opsomming van topstukken houdt niet op bij de archeologische collectie. Er zijn nog veel meer bijzondere trekpleisters die het verhaal van de stad illustreren. Vanuit zijn deskundigheid laat hij de kunstcollectie van Henriette Polak dan nog even buiten beschouwing. "Denk aan het oudste ballonstripverhaal van de wereld (Maan- en Klaagbrief uit 1493) en de oudste foto van Nederland. Die moeten er voor zorgen dat Scandinaviërs, Engelsen, Duitsers, Belgen, stripfanaten, (amateur)fotografen en natuurlijk heel Nederland naar Zutphen op bedevaart gaan om deze relieken te bezichtigen. De aanwezigheid van een paltscomplex te Zutphen is ook een bijzonder thema met een vorstelijk randje, niet alleen nationaal, maar ook internationaal. Denk aan Duitse toeristen, die doorgaans erg vertrouwd zijn met hun paltsenerfgoed. Rondom de Zutphense relieken kan dan in het museum het verhaal in object, woord en beeld verteld worden over de steentijdjagers, over de eerste boeren, over de Vikingen en de ringwalburg Zutphen, over de vorstelijke residentie die het ooit was en over Zutphens Gouden Eeuw: de Hanzetijd. Het Zutphense verhaal moet zich onderscheiden van andere steden. Je komt naar de Hof van Heeckeren omdat je alleen daar kan zien en beleven. Agnes van Brussel Zutphensepracht.nl 51

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2015 | | pagina 51