Hof van Heeckeren straks een uniek museum Lopen over de vierde-eeuwse wortels van de stad Nog even zit de archeologische dienst van Zutphen in een oud schoolgebouw aan de Waterstraat. Stadsarcheoloog Michel Groothedde verheugt zich enorm op de verhuizing over ruim een half jaar. Dan trekt het team Archeologie in de Hof van Heeckeren, waar dan zeker nog een half jaar samen met de museumcollegae hard gewerkt moet worden aan de tentoonstellingsruimten van de Musea Zutphen. Vroegste geschiedenis De archeologische dienst bestaat sinds 1992 en heeft een flinke capaciteit, dankzij een samenstelling van vaste krachten (vier archeologen en twee assistenten) vrijwilligers en stagiaires. Samen zijn ze goed voor 8,6 formatieplaatsen en kunnen ze een hoop werk verzetten voor Zutphen en Doesburg en ook elders in de regio. Straks wordt hun werk goed zichtbaar in de nieuwe opstelling van het Stedelijk Museum Zutphen in de Hof van Heeckeren. "We gaan daar het complete Verhaal van de Stad vertellen en zoveel mogelijk laten zien." Michel Groothedde praat enthousiast over de nieuwe plek waar het Stedelijk Museum, het Museum Henriette Polak en de archeologische dienst van de gemeente zich straks samen vestigen. "De ondergrond van de tuin van de Hof van Heeckeren is een archeologisch Rijksmonument met heel bijzondere bodemschatten." Michel weet als geen ander wat er precies onder de grond zit. De bodemvondsten staan allemaal beschreven in boeken (Zutphense Archeologische Publicaties, ZAPs) en natuurlijk ook in het proefschrift over de vorstelijke palts uit de elfde eeuw, waarop hij in 2013 promoveerde. "Onder de tuin bevinden zich de wortels van het oudste Zutphen uit de vierde eeuw, sporen van de Vikingenaanval van 882 en een twee meter hoge verdedigingswal van het grafelijk hof uit 1100. We gaan hier niet graven, het is beter om er juist vanaf te blijven. We hebben alle informatie over deze plek, omdat er rondom de tuin al veel gegraven is bij de renovatie van de Hof van Heeckeren in 1993-1995, de bouw van het stadhuis in 1999 en eerder op het plein in 1946." Voor Michel is het een bijna magische gedachte dat op deze plek de archeologische dienst komt. "Straks loop je over twee tot drie meter van de vroegste geschiedenis van Zutphen,"zegt hij. Maar hoe zorg je ervoor dat dat besef ook bij het grote publiek bekend is? Michel: "We gaan de geschiedenis van Zutphen met alle mogelijke middelen visualiseren. Nu wordt het verhaal heel fragmentarisch

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2015 | | pagina 50