De Nijenbeek KAN WEER eeuwen VOORUIT WB&M Bouwhistorie ,L Achter onze rug zakt de zon naar de kim. Wij staan aan de voet van de Nijenbeek, op Landgoed De Poll aan de IJssel. De stoere ruïne wordt afgeschermd door hekken van restauratieaannemer Nico de Bont uit Vught. Tussen de laaghangende takken van de boomgaard door ontwaren we het secuur herstelde metselwerk, als nieuw, maar niet té nieuw, want overal is over nagedacht. Eigenaresse Antoinette van Lynden is namelijk niet over één nacht ijs gegaan. Haar zoon en rentmeester Pieter Witte gingen te rade bij specialisten in Nederland, maar vooral in Engeland. Ook de Rijksdienst voor Cultureel Erfgoed, het Gelders Genootschap en de Gemeente Voorst droegen hun steentje bij. Want hoe consolideer je een ruïne? Ooit, in de 13e eeuw, werd de Nijenbeek gebouwd als donjon aan de IJssel, ter afschrikking van Overijsselse buren. In de eeuwen daarna werd de toren uitgebreid met een kleine voorburcht en een woongedeelte. Hertog Karel van Gelre brak weer een deel af omdat hij stenen nodig had voor de blokhuizen die hij optrok tegenover Deventer; van deze stenen is uiteindelijk de Deventer waag gebouwd. De Nijenbeek kent kortom een rijke bouwgeschiedenis, af te lezen aan het uiterst diverse metselwerk. De eerste meters van de donjon zijn bijvoorbeeld opgetrokken in Vlaams verband, zoals gebruikelijk in de 13e eeuw. Tot in de 18e eeuw is het kasteel altijd in gebruik geweest, eerst als vesting en later zelfs als woning. Willem Anne Schimmelpenninck van der Oye liet het slot in 1778 restaureren, geheel volgens de opvattingen van zijn tijd. Hij verplaatste de vloeren (en dus de plafonds) in de toren, waardoor er ruimte ontstond voor een hoge 'ridderzaal' op de tweede verdieping. Uiteraard leidde dat weer tot aanpassingen in het aangebouwde trappenhuis. Een eeuw later vroeg de toenmalige eigenaar advies aan Victor de Stuers, die hem op het hart drukte om de boel niet te laten opknappen door de lokale timmerman, maar om bijvoorbeeld de vermaarde Cuypers in te huren. De kosten schrikten Schimmelpenninck van der Oye kennelijk zo af, dat hij rekening houdend met de restauratieadviezen van De Stuers toch de timmerman inhuurde en enkele herstelwerkzaamheden liet uitvoeren, waardoor het slot in een geromantiseerde middeleeuwse staat behouden bleef. Tot de dramatische ontknoping van de oorlog: de Duitsers hielden landgoed De Poll bezet. In afwachting van de Canadezen die zij vanuit het zuiden verwachtten, lieten zij de imposante bomenlaan i- J ■UW j- t •- - i; - .:w. Zutphensepracht.nl

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2015 | | pagina 46