r Moeilijke jaren want hij reisde de wereld over. Vanuit Rusland nam hij zelfs medicijnen mee voor zijn latere echtgenote, die leed aan een bloederziekte. Gerrit 'de reiziger', zoals we hem maar even zullen noemen, was een zeer levenslustige, in techniek geïnteresseerde man. Erica Kersten: "Hij had het liefst ingenieur willen worden, maar dat kon niet, want later zou hij de winkel van zijn vader moeten overnemen. Maar hij had wel voor zijn eigen plezier een stoommachine en een soort lego voor grote mensen, waarmee je op schaal allerlei dingen kon bouwen. Nadat hij in 1900 was getrouwd nam hij de zaak van zijn vader over. Als winkelier werd hij heel actief in de Zutphense middenstand. Je ziet hem vaak op foto's bij activiteiten die werden georganiseerd." tin 1902 werd het enige kind van het kruideniersechtpaar Starink geboren, een meisje. "Mijn oma", legt Kersten uit. Hoewel haar oma in redelijke welstand opgroeide, kreeg het gezin wel de nodige klappen te verduren. "Mijn overgrootvader had na zijn Ruslandreizen veel vertrouwen in het immense land. Hij had, zoals veel vermogende Europeanen, aandelen gekocht in de Russische spoorwegen. Maar na de revolutie in 1917 was hij in één klap dat vermogen kwijt. Niet veel later stierf zijn echtgenote." Dat moeten moeilijke jaren geweest zijn voor de oma van Erica Kersten. De kruidenierswinkel werd voortgezet door vader en dochter. In 1928 trouwde oma met een overbuurman, Hein Heyhoff, die op Laarstraat 7 een pettenzaak had en ging daar uiteraard ook wonen. Niet lang daarna werd de kruidenierswinkel van haar vader in franchise gegeven aan een Duitse familie. In 1934 overleed voormalig kruidenier Gerrit Starink en werd oma Heyhoff de nieuwe eigenaar. De Duitse franchisenemers werden na de oorlog min of meer gedwongen te verhuizen. Een tijd stond de winkel leeg, totdat het pand werd verhuurd aan een cafetaria. Kersten: "Wat betreft constructie en allerlei details bleef het pand echter authentiek. De serredeuren en een fraaie glazen wand zaten er nog altijd in. In 1972 overleed mijn oma en toen is het pand verkocht aan het Wijnhuisfonds. Pas toen het een café werd, is er helaas veel oorspronkelijks verdwenen." Johan Bosveld

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2015 | | pagina 44