gebinten de ouderdom van de (zij-)muren en dakbedekking ver overtreffen. Met deze aanname zijn ook bij Oude Borculoseweg 18 de gebinten als eerste onderdelen aan een bouwhistorische inspectie onderworpen. Alle zes gebinten zijn uitgevoerd als ankerbalkgebint, een algemeen en in Nederland en zeker in Oost-Nederland veel voorkomend type. Alle gebinten zijn uitgevoerd in naaldhout, van de drie gebinten aan de westzijde zijn de stijlen uitgevoerd in eikenhout. In combinatie met aangetroffen gehakte telmerken op deze gebinten en het feit dat de twee eerste balkvakken zijn voorzien van vloerbalken om een zoldervloer te kunnen dragen, is het waarschijnlijk dat de eerste drie gebinten en gebintvakken uit de oudste bouwfase van boerderij Nijkamp stammen. De drie gebinten aan de oostzijde van het gebouw zijn jonger: ze zijn geheel uitgevoerd in naaldhout en telmerken zijn bij deze gebinten niet meer toegepast. het woonhuisgedeelte, getuige een verbreed woonhuisvenster en het toegepaste hang en sluitwerk aan de binnendeuren. In 1968 wordt schuin voor de boerderij een prefab houten bungalow neergezet van Timmerfabriek Vermeulen uit Mill (N.Br). Hierdoor kan de bestaande woning in de historische boerderij aan het woningbestand worden onttrokken en Uitbreidingen Uit kadastraal onderzoek blijkt dat er na 1805 een aantal momenten zijn geweest die wellicht aanleiding gaven om het gebouw te wijzigen. In 1848 gaat het eigendom over van Gradus naar Hendrikus Garritsen en in 1875 neemt zoon Hendrik Jan Garritsen de boerderij over. Hij is verantwoordelijk voor aanpassingen aan de indeling van het woonhuis en woonhuisgevel, maar breidt vrijwel zeker in 1883 de boerderij met de periode erna waarschijnlijk nooit geheel gesloopt geweest of herbouwd. Dit maakt het op voorhand aannemelijk dat in het huidige gebouw een voorganger bewaard is gebleven of dat het gebouw uit die periode feitelijk nog bestaat. Gebinten Over het algemeen kan gesteld worden dat bij historische boerderijen de leeftijd van de worden uitgebroken om ruimte voor het vee te winnen. Deze ontwikkeling is door de intredende schaalvergroting bij veel kleinere boerenerven aan te treffen. Na de bouw van de bungalow werden in de oude boerderij de woonvertrekken verwijderd en zijn in de voorgevel op de plaats van een groot schuifvenster dubbele deuren ingebroken en is rechts in de gevel een venster tot mestdeur verlaagd. De opkamer en de eronder gelegen kelder blijven bewaard, ongetwijfeld vanwege de opslagcapaciteit van de kelder voor ingemaakt voedsel. Andere wijzigingen zijn het aanbrengen van gierputten en voedergoten en het maken van een betegelde ruimte voor het maken van zuivelprodukten. Feitelijk is na 1968 niet veel meer gewijzigd aan de boerderij. Doordat verdere schaalvergroting nadien niet heeft plaatsgevonden geeft het erf Nijkamp nog bijna drie balkvakken uit In 1920 wordt de boerderij verkocht aan Antonie Bosch, die de boerderij in 1926 met nog eens een balkvak verlengt en daarvoor een bijgebouw of schuur sloopt. Bij deze aanbouw wordt het laatste ankerbalkgebint toegevoegd en de bedrijfsgevel opgetrokken met hergebruikte bakstenen van de gesloopte voorganger. Ook hij voert diverse aanpassingen door aan De oude westgevel van de boerderij met oorspronkelijke vensters van het woongedeelte en de wijzigingen uit 1968. Foto auteur. Plattegrond van de boerderij met daarin aangegeven de hoofddraagconstructie van ankerbalkgebinten. Rechts is ter plaatse van het woongedeelte de zolderbalklaag aangegeven, alsmede de kelder met opkamer. In oranje de oudste bouwfase uit circa 1800. In bruin de uitbreiding die in 1883 tot stand kwam. In steenrood de uitbreiding uit 1926 De hoofddraagconstructie van de boerderij bestaat uit ankerbalkgebinten, waarbij de horizontale ankerbalken in de stijlen zijn gepend en met wiggen zijn vastgeslagen. Zutphensepracht.nl

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2015 | | pagina 38