JAARVERSLAG BOUWHISTORISCH ONDERZOEK 2014 WÈÊÈÊÊÊÊIÊÊÊm^mm Oude Borculoseweg 18 "Nijkamp" eeuw onder balken is toegepast. Meestal is dit een goed te dateren element, maar een dendrochronologische monstername van de betreffende balklaag liet een afwijkend beeld zien. Van één balk kon het kapmoment worden gedateerd op herfst/winter 1519, van een tweede balk op circa 1525 en een derde monster bleek aftomstig uit een balk waarvoor een zoete kers was gekapt. Het lijkt vrijwel uitgesloten dat het ojiefsleutelstuk bij de gevonden dateringen hoort. Wellicht is er sprake geweest van een verbouwing van het pand, waarbij de balken uit circa 1520 zijn hergebruikt. De boerderij en het bijbehorende erf is onderzocht vanwege een plan om een deel van de opstallen te slopen te vervangen door nieuwbouw. Momenteel is een plan in behandeling waarin een groot deel van de oude boerderij een oude wagenschuur is geïncorporeerd. Boerderij De kern van het erf wordt gevormd door het oudste gebouw op het terrein, boerderij Nijkamp. Het is een driebeukig bakstenen hallehuisboerderij van een type dat in dit deel van de Achterhoek vrij algemeen voorkomt en wordt gekenmerkt door een woonhuisgedeelte aan de ene zijde en het bedrijfsmatige gedeelte aan de andere zijde. Zes ankerbalkgebinten dragen de dakconstructie en zijn onderling verbonden met een gebintplaat en windschoren. De boerderij is gelet op de historische topografie vermoedelijk tussen 1775 en 1805 ontstaan. In het laatste jaar wordt het erf voor het eerst schriftelijk genoemd in het archief van het scholtambt Zutphen. Het huis, erf en bouwland genaamd het Nijhuis of Nijkamp aan de Oude Borculoseweg wordt op 23 augustus 1805 verkocht door J.T. Nering Bögel aan Evert Garritsen en zijn vrouw Hanna Spittaals voor fl. 350,--. Er is uiteraard gezocht naar een eventueel oudere vermelding van de boerderij en er zijn inderdaad eerdere vermeldingen gevonden van boerenerven met de naam Nienhuis en Nieuwenhuis, die beide als caterstede worden omschreven, maar omdat Nijhuis en Nijkamp veel voorkomende namen zijn voor een boerenerf, er verschillende schrijfwijzen bestaan en bij de oudere vermeldingen de namen van Nering Bögel en Garritsen ontbreken, is het onduidelijk of hiermee het zelfde erf aan de Oude Borculoseweg wordt bedoeld. Om de verwarring groter te maken bestond op een steenworp afstand in de buurtschap Veltwijk ook een boerenerf met de naam Nijkamp. Hoe het ook zij, erf en boerderij Nijkamp aan de Oude Borculoseweg zal tot 1920 in het bezit blijven van vier generaties Garritsen. Vermoedelijk als gevolg van het overlijden van Hendrik Jan Garritsen wordt het in dat jaar verkocht aan Antonie Hermanus Bosch die het tot 1957 in bezit heeft. In de bijna 210 jaar dat de Nijkamp bestaat heeft de boerderij de nodige wijzigingen ondergaan. De oudste fase van de boerderij is te zien op de kadastrale minuut uit 1832. Het erf bestaat dan uit de boerderij, een schuur, hooiberg en een waterput (niet zichtbaar op de uitsnede). Duidelijk is te zien dat de plattegrond aan de noordzijde een kleine uitbouw heeft en dat de boerderij korter was dan het huidige gebouw. Wanneer de huidige kadastrale situatie met die van 1832 wordt vergeleken is te zien dat met inachtneming van wat onnauwkeurigheid, beide plattegronden goed over elkaar te projecteren zijn. Dit is een belangrijke aanwijzing voor bebouwingscontinuïteit. Anders gezegd: de boerderij uit 1832 is in Zutphensepracht.nl Boerderij Nijkamp. De gevel aan de deelzijde is in 1926 met hergebruikte bakstenen opgetrokken. Foto auteur. In het buitengebied van Zutphen ligt ten oosten van het dorp Warnsveld de buurtschap Warken. De Oude Borculoseweg behoorde administratief tot de buurtschap, maar veel bewoning of bedrijvigheid was er tot het begin van de negentiende eeuw niet te vinden. Het was "onland", heidevelden die nog ontgonnen moesten worden. Aan het eind van de achttiende eeuw werd begonnen met het ontginnen van het gebied en één van de boerderijen die met dat doel werd gesticht was boerderij Nijkamp aan de Oude Borculoseweg. De bouwgeschiedenis van Turfstraat 10 blijft enigszins mistig, mede omdat vooralsnog veel van de bouwmassa en de zoldervloer achter voorzetwanden en verlaagde plafonds verborgen zijn. Duidelijk is wel dat in de loop van de negentiende eeuw het pand moet zijn verbouwd. De gemetselde bakstenen voorgevel met hoofdgestel werd toen nieuw opgetrokken en de zijgevel werd gepleisterd. De kapconstructie werd met hergebruikte eiken daksporen, afgewisseld met nieuw geschild vuren rondhout, opnieuw opgetrokken. Uit de verdiepingsbalklaag zijn drie monsters genomen voor een dendrochronologische datering. Het middelste monster is afkomstig uit een balk waarvoor de stam van een zoete kers is gebruikt. Dit monster kon niet gedateerd worden. Uitsnede uit de Hottingeratlas kartering Graafschap 1785-1787). Gemarkeerd is bij benadering de locatie van Oude Borculoseweg 18. Er is nog sprake van 'woest land'.

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2015 | | pagina 37