JAARVERSLAG BOUWHISTORISCH ONDERZOEK 2014 mÊÊlÈ Cé4 \v SS 1 ,Z5 I Hal pp W 4? Het gehele complex wordt in 1516 gekocht door Bernt (Berend) van Hackfort, onder andere schout van Zutphen en generaal- stadhouder [plaatsvervanger] van de hertog van Gelre. Hij was daarnaast bevelhebber en had daarom een prominente rol in de verdediging van het hertogdom Gelre tegen de pogingen van het hertogdom Bourgondië om Gelre in te lijven, hetgeen uiteindelijk in 1543 toch gebeurde. -Ta X v* s r V Berend van Hackfort is mogelijk verantwoordelijk voor een grote verbouwing van het complex waarbij het linker deel van Beukerstraat 19 werd uitgebreid en verbouwd tot een vleugel haaks op de straat. De achtergevel zou tot en met de eerste verdieping uit de periode van Berend van Hackfort kunnen dateren. De bovenste bouwlaag dateert uit 1907. Foto auteur Het is aannemelijk dat toen ook de traptoren zal zijn opgetrokken, maar het is niet uitgesloten dat deze ouder is. Tussen 1600 en 1650 is Beukerstraat 19 nogmaals verbouwd en werden de vloeren met enkelvoudige balklagen van de eerste en tweede verdieping vernieuwd. Interessant is de balklaag van de tweede verdiepingsvloer: de locatie van een grote schouw aan de rechterzijde is aan de raveling in de balklaag duidelijk afleesbaar en enkele geprofileerde sleutelstukken uit de bouwperiode bleven ook bewaard. Op de eerste verdieping zijn nog enkele balken voorzien van sleutelstukken met ojief. Datering eerste helft 17e eeuw. Omdat de gehele balklaag toen is vernieuwd, is mogelijk een deel van de achtergevel eveneens aangepast. De meeste sleutelstukken zijn in de 19e eeuw ten behoeve van een st ucplafond verwijderd. Foto auteur Hof van Vollenhove opgedeeld Beukerstraat 19 tot en met 23 zijn in 1688 of eerder wat eigendom betreft verzelfstandigd, want deze worden in dat jaar voor het eerst als zelfstandig adres genoemd. De traptoren die een prominent onderdeel van de gevel is, stond in die periode midden voor de voorgevel en op de kop van het pleintje voor het huis. Dit huis wordt in 1688 nog het 'principale [belangrijke, aanzienlijke] huys Den Vollenhove' genoemd en is dan in het bezit van de erfgenamen van Jacob de Ruyter en Agnes Lucia Pinninck. Het complex tussen Beukerstraat en Oude Wand blijft in ieder geval tot 1803 in dezelfde familie en wordt dan aan meerdere partijen en erven verkocht. Het rechter deel van het huis wordt dan afgesplitst, maar de huidige adressen Beukerstraat 19, 21 en 23 blijven nog wel één bezit. Deze situatie blijft lang ongewijzigd en in 1835 wordt het nog ongesplitste grote pand verworven door metselaar Willem Spoor die het vermoedelijk verbouwt. Een aanwijzing daarvoor is de lijstgevel met houten attiek, waarin een hijskapel met hijsbalk is opgenomen. De gevel was toen nog een verdieping lager dan nu het geval is. In de achtergevel zijn uit deze bouwfase enkele empire-schuifvensters bewaard gebleven, alsmede een stucplafond met amandelvormige lijst in de voorkamer op de eerste verdieping. Allemaal kenmerken die passen bij een verbouwing in 1835. In 1858 wordt het complex opnieuw verbouwd. Uit deze bouwperiode zijn in Beukerstraat 19 geen tastbare aanwijzingen gevonden, maar een oude foto van Beukerstraat 19 laat nog net het linker deel van de gevel van Beukerstraat 21 zien. Dat adres heeft dan een gestucte gevel met vensters met geprofileerde stuclijsten en kwartronde bovenhoeken, kenmerken die ook zijn toegepast bij het schuin tegenover gelegen Beukerstraat 12, dat eveneens in 1858, werd herbouwd. NttlHlIMUI MéMJMNMtlM" Beukerstraat 19 verhoogd In 1869 wordt het grote pand kadastraal gesplitst, voor zover dat in technische zin niet al was gebeurd, hetgeen uit de voorgevels duidelijk blijkt. Rond 1885 is de voorgevel volledig vernieuwd in een sobere variant van de toen moderne neo-renaissance. Toen waren licht getoogde vensteropeningen aan de bovenzijde in zwang, alsmede spekbanden en hoekblokken, bij Beukerstraat 19 in gele baksteen, maar bij vergelijkbare panden uit de periode ook wel als stucwerk uitgevoerd. In 1907 vindt een ingrijpende verbouwing van het pand plaats, waarbij de voor- en achtergevel met een verdieping worden verhoogd en de zolder wordt verbouwd tot volwaardige verdieping met rechte zijmuren en wordt voorzien van een platdak. Als Zutphensepracht.nl

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2015 | | pagina 35