JAARVERSLAG BOUWHISTORISCH ONDERZOEK 2014 Beukerstraat 19, drie appartementen boven de winkel Aanleiding De verdiepingen boven de winkel van Beukerstraat 19 zijn jarenlang niet gebruikt en de technische staat van het pand Nieuwstadskerk terug van de Hervormden en hebben in de decennia erna in de wijk om de kerk welhaast een eigen maatschappij gesticht met eigen scholen, een parochiecentrum, een gesticht voor armenzorg St. Elisabeth en aan de Halterstraat het verenigingsgebouw St. Joseph. In de zaal konden behalve voor de vakbeweging grote bijeenkomsten voor andere katholieke organisaties worden georganiseerd zoals toneelvoorstellingen en dansavonden 5. werd gestimuleerd. Zeker nadat ook in de Beukerstraat de herbouw in steen van alle huizen was voltooid, is het stratenpatroon ter plaatse nauwelijks veranderd. De vroegste plattegrond van Zutphen dateert uit omstreeks 1565 (Jacob van Deventer) en geeft vrij accuraat het bestaande straatverloop weer met een compact bebouwde stad. Op de stadsplattegrond van Joan Blaeu uit 1649 is goed te zien dat veel huizen een standaard profiel met rood zadeldak hebben en dat in diverse bouwblokken enkele huizen zijn verbijzonderd. Dit is ook het geval voor Beukerstraat 19. In de kaart van Blaeu is een groot huis weergegeven met de nok evenwijdig aan de straat dat lijkt te zijn voorzien van een uitbouw of torentje aan de straat. verslechterde. Monumentenzorg Zutphen heeft in het kader van Wonen boven Winkels contact met de eigenaren opgenomen om het weer in gebruik nemen van de leegstaande etages te stimuleren. Er is vervolgens een plan gemaakt om drie bovenwoningen in het pand te realiseren en voor het versterken van het gevelbeeld is een nieuwe meer bij de architectuur passende winkelpui met aparte toegang tot de bovenwoningen ontworpen. Als onderdeel van een integrale afweging is vóór het maken van een definitief bouwplan door ongetekende een bouwhistorische verkenning met waardenstelling uitgevoerd. De feestzaal aan de achterzijde van Halterstraat 12-14 heeft een utilitaire vormgeving. Foto auteur. Uitsnede uit de GBKN met daarin aangegeven de huidige kadastrale contouren met het historische verloop van de Beukerstraat in het huidige stratenplan. In 1961 werd het gehele complex geveild: de vereniging tot instandhouding van een gebouw voor R.K. werklieden te Zutphen kon de exploitatie niet meer sluitend krijgen. Er was in de jaren ervoor actief gezocht naar potentiele kopers en de aanvankelijke vraagprijs van Fl. 58.000,- had men al enige malen naar beneden moeten bijstellen. Het gebouw is niet lang na de veiling betrokken door de Gereformeerde Kerk Vrijgemaakt die het gebouw in 1977 verbouwt. Na een periode van gestage groei van het aantal gemeenteleden werd het gebouw aan de Halterstraat te klein voor de soms 400 aanwezigen. In 2008 is aan de Willem Dreesstraat een nieuw kerkgebouw betrokken en kwam het gebouw aan de Halterstraat leeg te staan. Ligging De Beukerstraat is gelegen in het stadsdeel Oude Stad, één van de drie historische stadsdelen binnen de middeleeuwse stad Zutphen. De Beukerstraat ligt net buiten de oudste kern van Zutphen, gedefinieerd door een ringwalburg die rond het jaar 900 tot stand is gekomen en die wordt gemarkeerd door de gordel van Groenmarkt, Houtmarkt en Zaadmarkt. De Beukerstraat bestaat als route vermoedelijk al minimaal 1000 jaar als verbinding tussen de landroutes richting Deventer en die naar Warnsveld en verder oostwaarts. De Sprongstraat had een vergelijkbare functie voor verkeer richting Arnhem en het oosten. Na stadsbranden in 1284, rond 1310 en in 1336 in de Nieuwstad werd in Zutphen hoofdzakelijk in baksteen gebouwd, hetgeen door de stad middels subsidies Berend van Hackfort In 1452 wordt voor het eerst schriftelijk melding gemaakt van Beukerstraat 19. Het pand maakt dan samen met de huizen rechts tot aan de hoek met de Lombardsteeg (nummers 21 t/m 27) deel uit van een groter complex dat was georiënteerd op de Oude Wand en in het bezit was van Derick van Raesfelt. Het complex stond bekend als Hof van Vollenhove en behield deze naam tot ver in de zeventiende eeuw. Zutphensepracht.nl

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2015 | | pagina 34