JAARVERSLAG BOUWHISTORISCH ONDERZOEK 2014 De Nieuwstad werd in 1336 geteisterd door een verwoestende stadsbrand. De herbouw van de huizen werd snel ter hand genomen en uitgevoerd in baksteen met gemeenschappelijke bouwmuren. De oudste huizen in de wijk Nieuwstad dateren dan ook uit de periode kort na de brand 2. Tot 1616 fungeerde de Dieserstraat in het verlengde van de Nieuwstadspoort als toegang tot de stad vanuit noordelijke richting. Via de zijstraten waaronder de Halterstraat kon de reiziger dan op de straat Nieuwstad komen om vandaar verder richting Turfstraat en de markten te gaan. Langs de Dieserstraat en op de kruisingen verrezen aanzienlijke woonhuizen waaronder het forse hoekhuis Halterstraat 20-22, het Hof van Flodorf, uit de eerste helft van de vijftiende eeuw. Op de stadsplattegrond van Joan Blaeu uit 1649 is in het verlengde van de straat Nieuwstad een nieuwe toegang tot de stad gecreëerd, het Hof van Flodorf met traptoren aan de achterzijde is duidelijk herkenbaar. Er naast staat een lagere rij huizen met de nok evenwijdig aan de straat. Op de locatie van Halterstraat 12-14 staat in 1649 een huis met een vleugel aan de achterzijde. Deze huizen zijn naderhand gewijzigd maar de situatie is anno 2014 nog steeds in de Op de stadsplattegrond van Joan Blaeu uit 1649 is deze voorganger duidelijk zichtbaar. Uit eerder uitgevoerd archivalisch onderzoek is een huisnaam overgeleverd die met sierlijke letters op het fries van het hoofdgestel is geschilderd: de Hesse. Van dat gebouw zijn nog aanwijzingen in de vorm van bouwsporen en fysieke bouwmassa Ook in de kelder is de zijmuur van de oude uitbouw behouden gebleven. Foto auteur gevel vertelt ons ook dat deze uitbreiding links aanvankelijk vrij stond en uitkeek op de tuin van nummer 16. De dakkapel van het pand is zorgvuldig ontworpen. Foto auteur. bewaard gebleven en dan met name in de kelder. Hier is het opgaande muurwerk in forse kloostermoppen uitgevoerd en is het grondplan van de kelder bepalend geweest voor de bovenbouw. Bovendien is de kelder van een gesloopte uitbreiding aan de achterzijde bewaard gebleven. De linker zijgevel van dit bouwwerk is met een dichtgemetseld venster en het bouwspoor van het zadeldak in het muurwerk van Halterstraat 16 vrijwel geheel behouden, zodat we ons een voorstelling van het gebouwtje kunnen maken. De ingebouwde Wat er ook heeft gestaan, het is in 1898 bovengronds gesloopt ten behoeve van de nieuwbouw van het tegenwoordige complex, een verenigingsgebouw met erachter een feest- en activiteitenzaal, gebouwd voor de Rooms Katholieke Werkliedenvereniging St. Joseph. Het is een periode waarin de emancipatie van de arbeider sterk in opkomst is en geheel in lijn met de verzuilde maatschappij wordt ook voor de katholieke arbeider in Zutphen een vereniging opgericht. De oprichting door Ph. Wüstenfeld wordt op 15 februari 1897 vastgelegd. De vereniging functioneert dan al enkele jaren 4. Bij de nieuwbouw krijgt het woonhuis Uitsnede uit de kaart van Joan Biaeu van 1649. De pijl markeert de locatie van Halterstraat 12-14. Ph. Wüstenfeld, oprichter van de Rooms- Katholieke Werkliedenvereniging St Joseph te Zutphen, collectie Regionaal Archief Zutphen De linker zijgevel van een verdwenen uitbouw van de voorganger van het verenigingsgebouw is met een dichtgemetseld venster en het bouwspoor van het zadeldak in het muurwerk van Halterstraat 16 vrijwel geheel behouden. Foto auteur plattegrond en het straatbeeld beleefcaar. Ofschoon Halterstraat 14 is gesitueerd in een middeleeuws stadsdeel is de voorgevel met haar neo-renaissance architectuur duidelijk jonger. Ook de flauwe kaphelling van de dakvlakken doet een relatief jonge ouderdom vermoeden. Nieuwbouw in 1898 Tijdens de verkenning kon dat worden bevestigd. Het pand is in de huidige verschijningsvorm, opzet en volume vrijwel geheel in 1898 tot stand gekomen. Gelet op de lange bewonings- en bebouwingsgeschiedenis van gebouwen in de historsiche binnenstad van Zutphen moet het pand een voorganger hebben gehad, die mogelijk uit de middeleeuwen dateerde, net als het verderop gelegen Hof van Flodorf dat in 1435 reeds bestond 3. aan de straat een sobere architectuur in neo-renaissance mee, de zaal wordt aan de buitenzijde utilitair vormgegeven. Een gevelsteen in de voorgevel markeert de eerste steenlegging in 1898. De bouwlocatie in de wijk Nieuwstad is niet toevallig gekozen. De katholieken kregen in 1809 bij Koninklijk Besluit de Zutphensepracht.nl

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2015 | | pagina 33