JAARVERSLAG BOUWHISTORISCH ONDERZOEK 2014 Was 2013 in kwantitatief opzicht voor het bouwhistorisch onderzoek een dieptepunt, dan was deze gelukkig van tijdelijke aard. Met het aantrekken van de economie in 2014 was ook in de hoeveelheid uitgevoerde bouwhistorische verkenningen en advisering een opwaartse lijn duidelijk merkbaar. De volgende panden zijn in 2014 bouwhistorisch onderzocht: Beukerstraat 87-89 13. Burg. Dijckmeesterweg 1 Het in 2014 uitgevoerde onderzoek kreeg enerzijds zijn beslag in de vorm van een kort bezoek resulterend in verslagen, anderszijds in de vorm van een uitgebreide documentatie en rapportage. Een aantal onderzoeken werd in opdracht uitgevoerd als uitvloeisel van het Zutphense beleid om bouwhistorisch onderzoek verplicht te stellen bij plannen voor monumenten. De gemeentelijk bouwhistoricus is één van de partijen die daarvoor kan offreren. Al met al leverde het uitgevoerde onderzoek een interessante hoeveelheid informatie op over de geschiedenis van het gebouwde erfgoed van Zutphen. Zo werd aan de Halterstraat meer duidelijk over de geschiedenis van het gebouw van de voormalige Katholieke Arbeidersvereniging Zutphen, bleek het pand Beukerstraat 19 een traptoren uit de 16e eeuw te hebben en trof de gemeentelijk bouwhistoricus in Turfstraat 10 een vloerbalk van kersenhout aan. In het buitengebied werd ontginningsboerderij Nijkamp bouwhistorisch onderzocht. Halterstraat 12-14, voormalige gereformeerde kerk vrijgemaakt door: Jeroen Krijnen 1. Beekstraat 43 (advisering aanpassing stoep) 11. Oude Borculoseweg 18 Warnsveld 2. Beukerstraat 19 (onderzoek in verband met verbouwing) 12. 's-Gravenhof 5 3. Turfstraat 10 4. Beukerstraat 91-95 14. Waterstraat 12 5. 15. IJsselkade 13 6. Groenmarkt 25a 16. Zaadmarkt 90 7. Halterstraat 12-14 17. Schupstoel 4 8. Houtmarkt 60 18. Rembrandtstraat 6-8 (exterieur) 9. Houtmarkt 66 19. Beukerstraat 71 10. Lange Hofstraat 27 20. Rijksstraatweg 127 Warnsveld (Huis De aanleiding voor de verkenning was een bij de gemeente Zutphen ingediend schetsplan dat uitging van volledige sloop van de bestaande opstallen en het plegen van nieuwbouw. Als gevolg van een gemeentelijke verplichting voor het doen van bouwhistorisch onderzoek is door de initiatiefnemer aan de gemeente Zutphen opdracht gegeven om het pand en het naastgelegen entreegebouw te onderzoeken op aanwezige monumentale waarden en hierover een uitspraak te doen. Halterstraat 12-14 is gelegen in de historische binnenstad van Zutphen, in het stadsdeel Nieuwstad en deel uitmakend van het rijksbeschermde stadsgezicht. De Nieuwstad is één van de drie historische stadsdelen binnen de middeleeuwse stad Zutphen en ontstond in de loop van de dertiende eeuw ten noorden van het riviertje de Berkel dat als noordelijke stadsgracht fungeerde van het stadsdeel Oude Stad. De wijk zal in eerste instantie langs de bestaande uitvalsweg De voorgevel van Halterstraat 12-14 is in neo-renaissance architectuur gebouwd. is de huidige wijk gesticht. In 1272 wordt de Nieuwstad en haar kerk als "Novum Oppidum" voor het eerst genoemd L De wijk kreeg een planmatig stratenpatroon, waarbinnen de straat Nieuwstad als oudere route met een min of meer slingerend verloop werd opgenomen. De Halterstraat kreeg van de vier oost-west geörienteerde straten tussen Nieuwstad en Dieserstraat een breder profiel mee, samen met de Isendoornstraat. De andere twee oost-west straten, de Beekstraat en de Lievevrouwenstraat zijn smaller. richting Deventer bebouwd zijn geweest, maar in de loop van de dertiende eeuw en vermoedelijk tijdens de regering van graaf Otto II van Gelre en Zutphen (1229-1271) -ifj fTZKIiJpiggt# Lft-s Uitsnede van de kadastrale minuut uit 1832 met gemarkeerd de huidige kadastrale grens van Halterstraat 12-14. Foto auteur. Zutphensepracht.nl

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2015 | | pagina 32