Genomineerd een sfeer te creëren waar mensen zich in thuis voelen. "Het gaat allemaal volgens plan,"vertelt Mieke van Tilburg. "We werken geleidelijk van binnenuit. We wisten dat we pas aan de buitenkant konden beginnen als we huurders hadden." 'Slow planning is de nieuwe term ervoor. Een organische, kleinschalige aanpak is het antwoord op de lege subsidiekraan. 'Arm maar sexy' noemde de burgemeester van Berlijn deze nieuwe aanpak. Voor de nieuwe eigenaren is het een sport om een goede balans te vinden tussen restauratie en te gepolijst. "Het hoeft niet perfect te zijn. We zien ook veel schoonheid in tekenen van verval. We gaan uit van de mogelijkheden van het gebouw. Het is mooi als een theatergroep komt luisteren naar de akoestiek en haar voorstelling aanpast aan de mogelijkheden van het gebouw." Terwijl Mieke haar verhaal vertelt in de caféruimte, wordt ze voortdurend gestoord door werklui, die enorme platen glas naar binnen dragen, door een clubje jongeren, dat de volgende dag hier een evenement houdt en intussen wordt er al gekookt in de keuken voor het 'Sunsetcafé', dat een uur later opengaat. Buiten ligt alles overhoop in verband met de werkzaamheden in de Noorderhaven. "We moeten voortdurend onze bewegwijzering aanpassen," vertelt Mieke, "maar het hoort erbij en we kunnen goed door de rommel heen kijken." "We zijn een gewoon bedrijf, geen buurthuis of horecabedrijf," zegt ze. "We wisten tevoren dat we het stap voor stap moesten doen. Eerst geld verdienen met het Grand Café en met onze ontwerpstudio. Dan pas kunnen we investeren en geloofwaardig zijn voor een bank. Met gemiddeld vijf huurders per week loopt Het Koelhuis al goed. Het varieert van vergaderingen van een paar uur tot culturele evenementen gedurende het hele weekend. De eerste investeringen hebben we zelf bekostigd. We zijn nu in een nieuwe fase beland, omdat de Triodosbank ons een lening heeft gegeven voor de lift en de verbouwing van de eerste en tweede verdieping. Heel blij zijn we met de nominatie voor de Gelderse Bokaal van het Prins Bernard Cultuurfonds. Dit jaar staat de prijs in het teken van cultureel ondernemerschap in Gelderland. Ook buiten Zutphen ziet men dus dat we van het Koelhuis een culturele hotspot maken.

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2015 | | pagina 30