'Musici, verhalenvertellers, stadsdichters... aan niemand is een wanklank over de akoestiek van de Buitensoos te ontlokken Akoestiek In 2008 blijkt uit een rapport van de Monumentenwacht en het Monumentenfonds van Zutphen dat het onderhoud aan het buitenwerk van het gebouw "fors achterstallig" is. Het dak lekt, goten zijn verrot en links en rechts vallen de stenen uit de gevel. De Hanzehof kan tegen lage rente geld lenen en ontvangt een provinciale subsidie om het dak te laten vernieuwen, de gevels te herstellen en het monument opnieuw te laten verven. "Een opmerkelijk detail was het oorspronkelijke golfplaten dak dat werd teruggelegd," vertelt Krijnen. "Dat gebeurde onder de verantwoordelijkheid van Johan Blanksma, voormalig monumentenambtenaar." Uit het gemeente-archief was gebleken dat het dak van het gebouw vroeger bestond uit stalen golfplaten. Om geluidsoverlast van treinen op het spooremplacement buiten te sluiten werd daarna hoogwaardige isolatie toegepast. Maar hoe zit het nou met die befaamde akoestiek? Ruud Postma werkt zo'n zeven jaar als technicus in de Hanzehof en zegt niet precies te weten waarom die zo bijzonder is. "Wat meespeelt zijn de halfronde achterwanden van het toneel, waardoor het geluid gespreid de zaal in terugkaatst," aldus Postma. "Het materiaalgebruik van dak, vloer en balkons is bepalend, net als de afmetingen van de zaal. Op dit moment wordt de akoestiek aangepast om de locatie geschikter te maken voor bijvoorbeeld popconcerten." Architect Egbert Hoogenberk van Harmonisch Bouwen was betrokken bij de renovatie in de jaren '80. Hij beaamt dat materiaalgebruik een rol speelt. "Het geldt voor alle negentiende-eeuwse gebouwen dat het geluid goed klinkt," zegt hij. "Dat kwam door de manier van bouwen. Grote vlakken in een rechthoekige doos, hoge wanden, een hoog plafond en De Buitensociëteit aan het begin van de twintigste eeuw Omringd door bomen en met een muziekkoepel in de tuin aan de achterzijde heeft het gebouw een weelderig landelijke uitstraling. Vanaf de jaren '80 had het interieur een Weense kleurstelling: oudroze, zachtgroen en crème. Zutphensepracht.nl 27

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2015 | | pagina 27