Het geheim van de buitensociëteit "Hetgaat om de randjes" "De Buitensoos? Een juweeltje!" De internationaal vermaarde sopraan Johannette Zomer, woonachtig in Zutphen, is lovend over de akoestiek in de Rabobank Buitensociëteit, zoals de oudste zaal van theatercomplex de Hanzehof tegenwoordig heet. Landelijk "Het speciale is dat je het niet verwacht," zegt de zangeres. "Van buiten is het een modern, onopvallend gebouw, maar kom je binnen dan waan je je in een klein Musis Sacrum zoals dat in Arnhem, of in het Concertgebouw van Haarlem. De akoestiek ondersteunt je stem, hij is niet te droog, niet te galmend - hij is in een woord perfect." Musici, verhalenvertellers, stadsdichters... aan niemand is een wanklank over de akoestiek van de Buitensoos te ontlokken. Wat is het geheim, hoe komt het dat het geluid daar zo vol klinkt? Bouwhistoricus Jeroen Krijnen van de gemeente Zutphen, beschrijft in sneltreinvaart de historie van het gebouw. ''Het werd in 1890 gebouwd naar ontwerp van D. Lijsen en verving een houten voorganger uit 1863. Dieptepunt in de geschiedenis van de Buitensoos was toen in september '44 een munitietrein ontplofte na een aanval van de geallieerden. Het gebouw lag vrij dicht bij het spoor, zoals ook nu nog het geval is, en raakte zwaar beschadigd. Verder is het een aantal keren gerenoveerd, het interieur is door de jaren heen vrij mooi bewaard gebleven." Dat de Buitensociëteit, een gebouw uit 1891, oorspronkelijk buiten het centrum stond, is goed te zien op de ansichtkaart uit 1904. Omringd door bomen en met een muziekkoepel in de tuin aan de achterzijde heeft de houten zaal een weelderig landelijke uitstraling. Het grootste deel van die bomen is lang geleden gekapt; de stad rukte op en de Buitensoos is nu ingebed tussen een woonwijk en de Hanzehal. In 1977 wordt theater de Hanzehof aan de zaal vastgebouwd, zes jaar later vindt een grootscheepse restauratie van het interieur plaats. De gesmede balustrades worden opnieuw tevoorschijn gehaald, betimmeringen hersteld en de restaurateurs kiezen voor een nieuwe 'Weense' kleurstelling: oudroze, zachtgroen en crème.

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2015 | | pagina 26