Een stukje historie Historische waarde De geschiedenis van buitenplaats 't Oye gaat eeuwen terug. Volgens de opgetekende historie tot zeker in de 14e eeuw en zeer waarschijnlijk maakte het landgoed al vanaf ca. 1100 deel uit van het bezit van het kapittel van Sint Walburgis. In 1706 wordt Het Oye verworven door de Zutphense burgemeester A. Sloet van de Westenberg, die het door aankoop van de omliggende gronden uitbouwt tot een landgoed. Begin 19e eeuw wordt het oorspronkelijke huis afgebroken. Het huidige 'Het Oye' stamt uit 1869. Opvallend aan het huis zijn vooral de geprofileerde stuclijsten rondom de vensters en deuren, kenmerkend voor gepleisterde gevels uit het derde kwart van de 19e eeuw. Eveneens een opmerkelijk detail zijn de kleine, achtkantige vensterraampjes ter hoogte van het trappenhuis. De originele details van het huis zijn zowel buiten als binnen al die jaren gaaf bewaard gebleven. Op het erf van Het Oye zijn de wijzingen groter geweest. In 1977 werd de boerderij die noordelijk van het buitenhuis gestaan heeft gesloopt. Het zuidelijke bouwhuis was al in 1893 gesloopt. Vanaf 1957 tot 2007 werd Het Oye bewoond door de zussen Berendsen. Tot het verkocht werd aan de huidige bewoners eind 2013 was de buitenplaats eigendom van de gemeente Zutphen (sinds 1970), die er een aantal jaren een anti-kraakwacht lieten wonen. Zie: www.zutphensepracht.nl/zutphenmonumentaal/ zm16pdf hoofdentree, de hal van waaruit de indrukwekkende trap naar boven gaat - vanaf de zolderetage kijk je twee keer vier meter de diepte in - ligt nog het originele marmer op de vloer. De authentieke paneeldeuren zijn hoogglans wit geschilderd. Ook de plafonds, met in veel ruimtes nog de oorspronkelijke ornamenten, zijn wit, in fraai contrast met de taupe/grijsachtig geschilderde gestucte muren. Volledig van deze tijd, maar met respect voor het oude, zo hebben de bewoners het woonhuis opgeknapt. In de huidige eetkamer, met openslaande deuren naar de tuin waar momenteel een zonnige veranda aangelegd wordt, pronkt de originele bruin marmeren schouw. Het is één van de maar liefst vier authentieke schouwen die bewaard zijn gebleven. Allemaal verschillend, maar stuk voor stuk nog helemaal intact. Geheel nieuw, maar wel met de oorspronkelijke elementen erin verwerkt, is de keuken. Een strak nieuw aanrechtblad en glanzende keukenkastjes met daarin geïntegreerd de originele hardstenen gootsteen met daarboven de koperen kranen en de zwengels van de waterpomp. Een originele, antieke schouw met daaronder een eigentijds, zes pits- gasfornuis. De authentieke keukenelementen vormen een prachtig detail in de verder moderne keuken. "Het is historisch gezien bovendien heel bijzonder dat alle drie de elementen - de hardstenen goot, de koperen kranen en de waterpompzwengels - bewaard zijn gebleven. Het geeft de keuken een hoog monumentale waarde." Om isolatie aan te brengen zijn de facadeluiken in de keuken een paar centimeter naar voren gebracht. Hetzelfde werd gedaan in de woonkamer. Verder is er eigenlijk weinig veranderd in het bijna 150 jaar oude landhuis. De keuken is vernieuwd en er is een moderne badkamer op de slaapverdieping gemaakt." Er is tijdens de restauratie nog wel een flinke discussie geweest met Monumentenzorg over de soort isolatie. De discussie ging over het voorgestelde dampdicht systeem. Monumentenzorg vreesde voor aantasting van de houtconstructies door onjuiste aanpak en was voorstander van een dampopensysteem op basis van houtvezelisolatie. Uiteindelijk hebben architect Frans Ambagtsheer en aannemer Chris Kappert Monumentenzorg kunnen overtuigen dat een dampdichtsysteem mits uitgevoerd met de juiste materialen, verbindingen en uitvoeringstechniek een goede keuze zou zijn. Het constructief overleg heeft geleid tot een mooi restauratieresultaat. "Een Paltsprijs waardig," aldus Monumentenzorg. 't Oye kan weer jaren vooruit. Van een oud, anti-kraakpand is het weer een echt familiehuis geworden. Daniëlla Elshof Landgoed Het Oye Renovatie 2014-2015 Architect: Frans Ambagtsheer Aannemer: Fa. Chris Kappert Bouwbedrijf b.v. Zutphensepracht.nl 23

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2015 | | pagina 23