Toekomstbestendig Schuttersnest Nieuw en oud verenigd de dakpannen, waarna de oude pannen weer teruggebracht werden, waar nodig aangevuld met oud-Hollandse pannen in stijl van het huis. De buitenmuren werden geïsoleerd, waarbij werd gekozen voor een niet-alledaagse dubbele luchtspouw. Omdat de sponningen van een rijksmonument niet aangepast mogen worden, werd gekozen voor 8 mm dun dubbel glas, zodat de historische sponningen intact bleven. De oude houten vloer die binnen in het zand lag, werd vervangen door een betonnen vloer met vloerverwarming. En passant werd meteen afstand gedaan van de talloze nestjes muizen en ratten die onder de vloer aangetroffen werden. Met het isoleren van de woning ontstond er een eigentijds comfortabel binnenklimaat, wat niet alleen aangenaam aanvoelt, maar minstens zo prettig is voor de energienota. Het serieus aanpakken van de constructie en isolatie legt de basis voor het prettig kunnen wonen, nu en over tientallen jaren. "We geven het huis hiermee een tweede ronde. Tijdens de verbouwing bleek er meer nodig aan restauratie dan verwacht. In één van de slaapkamers troffen we drie rotte balken aan. Vloerdragers, die al aan het verzakken waren. Dat zijn van die verrassingen waarvan je weet dat je ze tegen kunt komen. Net als de barsten in de buitenmuren. Hoewel het huis opnieuw in de verf gezet was, bleven de scheuren zichtbaar. Zwaar verroeste muurankers, zo bleek. Een dure tegenvaller, maar omdat alle muren toch open lagen hebben we ze meteen overal vervangen door roestvrij staal. De basis van het huis is nu weer optimaal, Het Oye is weer toekomstbestendig." Niet dat er niks meer te doen is. De zolder is een projectje dat op de langere baan geschoven is. En het heeft z'n charme, de houten dakschotten waar de beschadigingen door granaatscherven uit de Tweede Wereldoorlog nog zichtbaar zijn. Er zit zelfs nog ergens een verdwaalde kogel vast in het dak. "Tijdens WOII was de zolder van Het Oye het hoogste punt in de regio. Een prachtige uitkijktoren dus. Van een mevrouw die hier tijdens de oorlog woonde kregen we een brief, waarin ze vertelde dat zij met haar familie tijdens de beschietingen in de kelder zat. Eerst deed de zolder dienst als schuttersnest voor de Duitsers, later hebben ook de Canadezen er gezeten." Het is de geschiedenis die het landhuis een groot deel van haar charme geeft. Een geschiedenis die, ook na de verbouwing, nog altijd op veel plekken in het woonhuis terug te vinden is. We maken een rondje, te beginnen bij de entree, die tegenwoordig dienst doet als bijkeuken. Ten tijde van de gezusters Berendsen - die tot 2007 vijftig jaar lang op Het Oye woonden - stond in deze ruimte een primitief douchehok. "Een echte badkamer was er niet. Hier was een plek om te douchen, met een heater die aanging door aan een touwtje te trekken. Heel spartaans." In de 22 Zutphensepracht.nl In de houten dakschotten zijn de granaat- en kogelgaten uit de Tweede Wereldoorlog nog zichtbaar.

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2015 | | pagina 22