Nationale Nederlanden Dat heeft me een bezoekje van de handhavers van de gemeente opgeleverd. Wat ik deed mocht niet. Ik had een horecavergunning nodig. Alleen tijdens een besloten bijeenkomst mag er koffie en thee worden geschonken. Nou, dat gebeurt dus nu. Na een museumbezoek ontvang ik die mensen bij me thuis. In oktober is hier in Zutphen op wereldniveau gedamd tijdens de Nina Hoekman Memorial. Ik ben er best trots op dat de eerste partijen hier in onze koffiekamer worden gespeeld. Dat is wel een besloten bijeenkomst." Nina Hoekman- Jankovskaja was een Zutphense van Oekraïnse affiomst die elf maal Nederlands damkampioen was en op wereldniveau wedstrijden speelde. Zij overleed vorig jaar op 49 jarige leeftijd na een lang ziekbed. De opening van het toernooi vond plaats in de koffiekamer en wereldtoppers uit Rusland, Wit Rusland, Letland, Duitsland en Nederland spelen daar een knock-out toernooi. De rest van de partijen wordt in de Burgerzaal gespeeld. Van Bosheide kijkt al weer over dat evenement heen naar de toekomst. Er is nog genoeg te doen. Zo moet de binnenkoepel boven de bibliotheek nog worden geplaatst. "Die bestaat uit glas-in-loodramen, affiomstig uit de kapel van het Rooms Katholieke Sint Walburgisziekenhuis. Dat stond op de Bult van Ketjen en is in 1974 afgebroken. In de bibliotheek worden lezingen gehouden. Van Bosheide hoopt nog steeds dat de directie van de Nationale Nederlanden er hun jaarbijeenkomst gaat organiseren. Ze zijn in ieder geval zeer geïnteresseerd. De archivaris komt hier elke maand even kijken." Dat zou ook goed passen omdat hier in dit pand de bakermat ligt van Nationale Nederlanden. In 1845 stichtte de bewoner van dit pand, Christiaan Henny (kruidenier en raadslid) met Gerrit Jan Derksen(handelaar in schors en effecten) er een brandverzekeringsmaatschappij, 'De Nederlanden 1845'. In de volksmond werd dit al gauw 'de Zutphense' en later 'De Brandkas van Henny'. In 1963 werd de naam veranderd in Nationale Nederlanden. Veel herinnert nog aan de historie van het verzekeringsconcern. Van Bosheide blijft nog plannen maken. Die hebben betrekking op de zolder van Ravenstraatje 3. "Dat is een mooie ruimte met een unieke kapconstructie uit de 15e eeuw. Die wil ik openstellen als expositieruimte. Een soort snoepmuseum met oude bonbondoosjes en dergelijke. Kijk, hier heb ik er een paar van Demel Wien en van Droste. Die laatste is gedrukt in 1941. Je vraagt je dan af wie in die tijd chocolade kon betalen. Verder heb ik ook nog een verzameling oude radio's en antieke brilletjes. Ook de spullen die tijdens de ontgraving van de kelderruimte gevonden zijn kunnen daar dan een plaats krijgen." Ja en wat dacht je van die 11 oude grammofoons? lacht Heidi. Van Bosheide is ook nog eens een verwoed verzamelaar van antiek, brocante en uit de tijd geraakte spullen. Om dat overzichtelijk te exposeren moet de ruimte nog worden ingericht en alles in kasten worden opgesteld. Dat kost nog enige tijd. "Ik hoop dat die ruimte tijdens het monumentenweekend volgend jaar kan worden opengesteld, maar dan moet er nog wel wat werk worden verzet." Ton van Ingen Schenau Meer informatie is te vinden in: ZAP 58, Elf eeuwen historie in en onder Rodetorenstraat 51.

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2015 | | pagina 19