De Rode Torenstraat is een paradijs voor liefhebbers van historische panden. Je vindt ze er aan beide kanten. Sommigen springen er duidelijk uit en anderen vallen nauwelijks op. Tot die laatste categorie behoort de woning op nummer 51dit jaar genomineerd voor de Paltsprijs. Dammen op wereldniveau De buitenkant mag dan niet spectaculair ogen, binnen in de koffiekamer, viert de nostalgie hoogtij. Een verzameling oude meubels, boeken, schilderijen en antiquiteiten, schept een huiselijke sfeer en nodigt uit tot het drinken van een kopje koffie of thee. Met huiseigenaar Herman van Bosheide en zijn vrouw Heidi voegen we de daad bij het woord en dan komen de verhalen los. Dat zijn pand de Paltsprijs niet heeft gewonnen, daar zit hij niet mee. "Ik was verrast door de nominatie, omdat de restauratie al weer een tijd achter ons ligt. Ik ben nu weer druk met de volgende verbouwing". Op de plek waar we zitten, heeft vroeger de gruitmolen gestaan. Gruit was een kruidenmengsel, waarmee bier op smaak werd gebracht. "Kijk, waar de authentieke balklaag ophoudt hebben de paarden gestaan en waar nu de keuken is was de woning van de knecht", wijst hij. "Eerst was dit onze zondagse kamer, waar we bezoek ontvingen, verjaardagen vierden en het met de feestdagen gezellig maakten". Het pand is via de verdiepte bibliotheek verbonden met Ravenstraatje 3, waar het nostalgische snoepwinkeltje en museum De Brandkas van Henny is gevestigd. De kelder herbergt een expositieruimte, waarin de tentoonstelling 'Zutphen Bevrijd' nog steeds te zien is. "Wegens succes geprolongeerd", lacht van Bosheide. Op oude foto's is te zien hoe de stad onder de oorlogshandelingen geleden heeft. Ook draait er een film over de bevrijding. Dat de 'zondagse kamer' als koffiekamer is ingericht heeft natuurlijk een reden. Van Bosheide: "Ik vond dat we de bezoekers van ons museum die mogelijkheid moesten bieden. Je stuurt die mensen toch niet zonder koffie naar huis? Vorig jaar ben ik ermee begonnen. Tijdens het museumweekend. Dat heeft nog heel wat voeten in de aarde gehad. Ik had het in de folder laten opnemen. hopjes

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2015 | | pagina 18