Warmtemuur wordt een windlichtje gemaakt. Michael laat zien hoe een oude boekdrukpers werkt. Rondkijkend zie je dat oude drukpersen veel voor hen betekenen. De pers, die Michael nu bedient, komt uit een Groningse drukkerij, die overging op digitaal drukwerk. De andere drukpersen vond hij elders in het land, ook dichtbij in het voormalig Grafisch museum in Zutphen. In Almen, bij het museum voor oude boekdrukkunst, vond hij een aantal mooie clichés (drukvormen voor illustraties) met tekeningen van Mary Poppins. Tekenen, grafiek en drukwerk hebben hun beider belangstelling. Die brede belangstelling zie je terug in het atelier. De kunst van Tekendesign is dan ook moeilijk onder een noemer brengen. Miriam maakt mooie design gebruiksartikelen en samen ontwerpen ze meubels. De meubelontwerpen worden vaak uitgevoerd door Michael met veel precisie en geduld. In het pand hangen ook linosneden van landschappen, van Michaels hand, soms vergezeld van een gedicht. Trots laat Michael een viool zien, die hij maakte voor zijn zoon en een cello in aanbouw. "Leuk om een keer te doen," zegt hij, maar het bedenken en maken van hele inventieve meubels is het ambacht, dat hij het meest beoefent. Tafels die als een puzzel zijn uit te klappen tot een grotere vorm. Een bank waarvan de leuningen verplaatsbaar zijn. Krukjes met schuine zittingen voor pianisten en andere muzikanten, die de rug ontlasten. Beiden zijn bijzonder blij met de nieuwe atelierruimte. Vooral de ronde lichtstraten in het dak van twee lagen kunststof maken de ruimte licht. Er lag bij aankoop een betonnen vloer met grote gaten. Die vloer is geëgaliseerd en geïsoleerd op de gebruikelijke manier met folie en isolerend ondertapijt. De warmtemuur is Miriams trots. Samen met een vrouwelijke collega van haar werk in Arnhem heeft ze die erin gezet. Ze kregen daarbij advies en instructie van Ton Merkx. Door de lichtstraten en de isolatie is de werkplaats snel op een aangename temperatuur. Het is bijzonder dat de jury van de Paltsprijs dit betrekkelijk jonge pand heeft genomineerd. Terecht want het pand is beslist een verrijking van de stad. Het is bovendien fijn als een dergelijk pand open staat voor publiek. "Als de vlag uithangt is bezoek welkom," voegt Miriam toe. Agnes van Brussel Boven: de staat van het pand vóór de verbouwing. Onder: de nieuwe lichtstraten in het dak. Zutphensepracht.nl

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2015 | | pagina 17