Een huis, twee kappen Oude vloerplanken tegen een wand Lef glimlacht bij de herinnering: "Verhaagen had overal emmertjes staan tegen het lekken." Een maand nadat ze het pand hadden gekocht werd ook het linker huis verkocht. "We namen contact op met onze nieuwe buren en wisselden ideeën uit. Omdat het een gemeentelijk monument is, hebben we de gemeente gebeld en gevraagd wat mocht en wat niet mocht." Wat de beide huizen extra bijzonder maakt is dat een muur, die in de tweede helft van de 13e eeuw is gebouwd, en wellicht de stadsmuur is*), er doorheen loopt. Daar is eerst het voorhuis tegenaan gebouwd - een normaal verschijnsel in die tijd, dat scheelde immers weer een muur. Nadat de stadsgracht achter de muur was gedempt, werden tussen 1783 en 1823 tegen de buitenkant van de muur eveneens huizen gebouwd. Omdat dat ook met de huizen in de Bornhovestraat 43 en 45 is gebeurd, loopt de muur daar dwars doorheen. Vandaar dat er twee kappen op het dak zitten, een van het voorhuis en een van het achterhuis, met daartussen de stads(?)muur. Om zoveel mogelijk winkelruimte te creëren, heeft Verhaagen tijdens de verbouwing in 1964 een groot deel van de stadsmuur weg laten halen, zodat de klanten vrij door konden lopen van het voor- naar het achterhuis. Op de begane grond en op de eerste verdieping is de muur opgebouwd met kloostermoppen, op de verdieping daarboven wordt de dikke muur smaller en zijn de stenen moderner. Paul is adviseur voor het bouw- en bedrijfsleven. "Uit ervaring weet ik dat je moet strippen tot het nulniveau en liefst daar nog onder, en daarna vanaf scratch opbouwen. We zijn er een jaar mee bezig geweest. Door de week werkten hier vaklieden, in het weekend stonden we zelf te klussen en kregen we hulp van familie en vrienden. We zijn begonnen met de gewelfcelder, die vol lag met puin. In totaal zijn er 24 afvalcontainers met puin weggehaald. Alles wat niet origineel was hebben we gesloopt. Wat te repareren was, hebben we met authentieke materialen proberen te herstellen. Sommige oude elementen hebben we opnieuw gebruikt. Zo hebben we een deel van de oude vloerplanken tegen de wand in de achterste woonkamer aangebracht. Het dak, de goten, gootlijsten en dakkapel zijn vernieuwd, de schoorsteen is opnieuw opgemetseld. Van de hijsbalk hebben we alleen het hijswiel bewaard, de rest was niet meer te redden. Dat hebben we gekopieerd en opnieuw opgebouwd." Het huis is een mix geworden van karakteristieke elementen en een strakke, moderne vormgeving. "We hebben ervoor gekozen om spanning op te roepen door authenticiteit tegen modern te zetten", legt Paul uit. Dat dit goed gelukt is, blijkt wel uit het juryrapport van de Paltsprijs: "Met lef is dit monument naar een hoger eigentijds plan gebracht." Een voorbeeld daarvan zijn de vloeren. De grenen planken die erop lagen zijn vervangen door gevlinderde betonvloeren met vloerverwarming en isolatie. Paul: "De grootste uitdaging was om alle leidingen onzichtbaar weg te werken. Alleen in de werkkamer beneden is een koofe in het zicht. In het hele huis kunnen we de verwarming in elke ruimte apart regelen. En in de woonkeuken en boven zit behalve vloerverwarming ook wandverwarming." De trap naar de eerste verdieping, die eerst vanuit een andere hoek kwam, heeft zijn oorspronkelijke, logische plek teruggekregen. Om via het huis de tuin in te kunnen, is in de woonkamer een trap naar het souterrain gebouwd. Van een ruimte die vroeger gebruikt werd als kast en waarin de fundering van de muur nog zichtbaar is, is een wc gemaakt. En om het contrast met wit en modern goed uit te laten komen, zijn de balken kaal geschuurd. "Dat hebben we met veel lol en energie gedaan." En toen, zegt Paul, was het huis klaar en was de buitenkant aan de beurt. "Van oude steentjes hebben we samen met de buren een scheidingsmuur gemaakt tussen onze tuin en die van hen. Het terras en de buitentrap waren vermolmd, die hebben we vernieuwd. De oude schuur is gesloopt, op de plek waar die stond wordt op dit moment een nieuwe schuur gebouwd. Als we klaar zijn, hebben we eindelijk tijd om lekker in de tuin te zitten. Onze tuin is 20 meter lang, waar vind je dat in het centrum?" Nicolien van Doorn Zie ook het stukje over Bornhovestraat 43-45 in Jaarverslag Bouwhistorie 2012, Zutphense Pracht 4, www.zutphensepracht.nl

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2015 | | pagina 14