Derde prijs voor Bornhqvestraat 43-45 Een muur dwars door het huis Nadat ze in Warnsveld de Oude Smederij van Reesink-Harmsen hadden gerenoveerd, zochten Paul Blankhorst en Annet Heebink een nieuwe uitdaging. Destijds, drie jaar geleden, stond in Zutphen in de Bornhovestraat 43-45 de interieurzaak van Verhaagen te koop. "Het werd aanvankelijk als bedrijfspand op de markt gebracht", zegt Paul. "Zo'n 2400 kuub, veel te groot. Toen er geen gegadigden kwamen, is het gesplitst en werd het als twee aparte woonhuizen aangeboden. En ja, toen kwam het voor ons in aanmerking." Ze kochten het rechter gedeelte van een huis dat ooit een statige patriciƫrswoning was geweest, maar dat later werd verdeeld in twee woningen, en nog weer later in vier. In 1964 werd het verbouwd tot een interieurzaak, die het grootste deel van de benedenverdieping in beslag nam. De eigenaar van de zaak, J.H. Verhaagen, bewoonde een kwart van de linker benedenverdieping, de rest was winkel. "Het huis was verwaarloosd," zegt Paul, en dan drukt hij zich nog voorzichtig uit. "Er zat weinig leven meer in. Het is de kunst om iets in zo'n huis te zien en er de energie in terug te brengen. We keken door de rommel heen en zagen een kans om er weer vreugde en kracht in te brengen." Hij laat de honderden foto's zien die hij van de beginsituatie heeft gemaakt. In veel kamers zaten systeemplafonds, waardoor de ruimtes bijna een meter waren verlaagd, deels over de hoge ramen heen. Op verschillende plekken waren 'Brabantse wandjes' aangebracht: houten binnenwanden, afgewerkt met riet en kalkstuc. Het souterrain was alleen van buitenaf bereikbaar, een binnentrap was er niet meer. Op veel muren waren schrootjes getimmerd, veel raamkozijnen waren verrot, de schouw in de keuken was omtimmerd, voor een van de open haarden was een witte verwarmingsradiator aangelegd. En op zolder keek je tegen de pannen aan. Paul Zutphensepracht.nl 13 aS t.

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2015 | | pagina 13