Kijk voor meer nieuws op www.zutphensepracht.nl Herbestemming Huis Borro? Paltstprijs 2015 Nieuwe Subsidieregeling Het college heeft al weer een tijd geleden besloten om de herbestemming van Huize Borro op het Oude Bornhof in principe mogelijk te maken. De gemeenteraad is verdeeld en steunt het voorstel nog niet. De vraag is wat er ruimtelijk en maatschappelijk mogelijk is op deze plek. Deze vraag is niet nieuw en speelt op meer plekken in de stad. Het gebruik van verschillende straten lijkt geleidelijk te veranderen. Aan de IJsselkade werden tot voor kort alleen maar kantoren gevestigd, nu komt hier het wonen terug. Op andere plekken is er interesse voor intensivering van horeca en bedrijvigheid zoals op de Groenmarkt. Herbestemming is van alle tijden en de plaatselijke en landelijke monumentenzorg zijn blij met de toename van herbestemmingen van leegstaande monumenten. In de jaren zeventig stond Huize Borro er vervallen bij na tien jaar leegstand en waren er plannen voor sloop. De toenmalige NV Stadsherstel, waar ook de gemeente aandeel in had, herstelde met rijkssubsidie het negentiende-eeuwse woonhofe tot zijn huidige staat. In het pand kwam een dienstencentrum voor bejaarden. Ruim dertig jaar maakte de gemeente verschillende functies in het pand mogelijk. Helaas verloor eind 2012 huize Borro door verschillende bezuinigingen zijn vaste huurder. Voor volledige rekening van de gemeente bleef het pand nog heel 2013 open maar in 2014 kwam het leeg te staan. Dat duurde tot augustus 2014. Toen opende het restaurant 'Eetlust' op basis van een tijdelijke vergunning zijn deuren. De tijdelijke vergunning verliep deze zomer en het restaurant moest de deuren weer sluiten. Het college wil eind dit jaar met de gemeenteraad weer in gesprek over herbestemming. Monumentenzorg Zutphen adviseert over de toekomst en de mogelijkheden van het pand dat na de fusie met de NV Stadsherstel het eigendom en de verantwoordelijkheid is van het Wijnhuisfonds. Voor de tweejaarlijkse Paltsprijs van het Wijnhuisfonds waren deze keer vijftien panden genomineerd. Vijf daarvan vielen af omdat ze niet aan de voorwaarden voldeden. Dat Bolwerck aan de Zaadmarkt kon bijvoorbeeld niet meedingen omdat het Wijnhuisfonds als eigenaar niet zichzelf kan bekronen. De nieuwbouw op het Broederenkerkplein heeft een historische uitstraling, maar is geen vorm van restauratie. Ook bij de andere drie genomineerden, De Wijnhuistoren, Melatensteeg 39 en Ponderosa aardeschool is geen sprake van een recente restauratie. Zo bleven er nog tien over, die getoetst werden aan vier criteria: 1) de vormgeving, 2)de functionaliteit, 3) de belevingswaarde en 4) de voorbeeldfunctie. Het zijn alle tien panden die in Zutphense Pracht zijn geportretteerd. In voorgaande nummers van Zutphense Pracht stonden al reportages over Kerkhof 16, De Ezerman, Ruitershofe, het Pakhuis, de Zutphense Broodfabriek, Wasserij de IJsselstroomen Van Rossums koffiehuis. In dit nummer bespreken we: Kreynckstraat 4, Huis't Oye, Bornhovestraat 43-45 en Rode Torenstraat 51.Het zijn allemaal fraaie restauraties. Een moeilijke keuze voor de jury. Uiteindelijk koos de jury voor Van Rossum's koffiehuis aan de Turfstraat. Het pand heeft een duidelijke voorbeeldfunctie en laat zien wat twee enthousiaste particulieren kunnen bewerkstelligen. Juryvoorzitter, professor Frijhoff, zei het al in zijn voorwoord. Bij de Zutphense Paltsprijs gaat het niet om 'kanjermonumenten', maar ook om simpele restauraties van gewone huizen door particuliere eigenaren. Wasserij de IJsselstroom kreeg de tweede prijs. De derde prijs ging naar Bornhovestraat 43-45. De publieksprijs ging naar 't Oye en ook bij de Publieksprijs kwam De IJsselstroom op de tweede plaats. Het College van Zutphen werkt aan een subsidieregeling voor de binnenstad. Deze regeling wordt in 2016 uitgevoerd. Eigenaren van gemeentelijke monumenten krijgen financiële steun voor de het voorbereiden van restauratieplannen en het restaureren van hun pand. De inschrijfdatum voor de subsidieregeling ligt op 1 april 2016. De regeling combineert de verordening voor monumenten, voor wonen boven winkels en het verbeteren van winkelpuien van gemeentelijke monumenten. Voor het aanmelden van projecten of meer informatie kunt u contact opnemen met Hendrik Haaftens via het telefoonnummer 14 0575 en mail info@zutphen.nl 12 Zutphensepracht.nl

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2015 | | pagina 12