Groene Monumenten in Zutphen De Hof van Heeckeren Kijk voor meer nieuws op www.zutphensepracht.nl Verduurzaming Oude Bornhof Deze maand discussieerde de vakgroep Groen Erfgoed Zutphen voor het eerst over het concrete voorstel voor het aanwijzen van groene monumenten in Zutphen. De vakgroep die bestaat uit de Stichting Bescherming Stadsschoon, de Stadsboomgaard, de Stichting Waardevol Warnsveld, de Stichting de Overtuin, de Bomenstichting Zutphen, de Historische Vereniging Zutphen, Erfgoedvereniging Heemschut, Groenmotief Zutphen en de gemeente Zutphen. Na de consultatieronde zal het college een definitief besluit nemen, waarmee voor het eerst in de Zutphense geschiedenis groen erfgoed een plek krijgt in het gemeentelijk monumenten- en uitvoeringsbeleid. Deze eerste grote stap is belangrijk in de uitvoering van de Erfgoedagenda gemeente Zutphen 2013. In de Erfgoedagenda staat samenwerking centraal en dit project is het eerste van hopelijk meer projecten waarin de gemeente en stadspartners samen optrekken om het monumentenbeleid te moderniseren. Waar nu nog kleine bulldozertjes rijden moet volgend jaar de kunst- en cultuurcollectie van de gemeente Zutphen zijn plek krijgen. Na een lange en politiek ingewikkelde procedure wordt hard gewerkt om de doelstellingen van de provincie Gelderland en de Gemeente Zutphen te halen. Het bekende architectenbureau Bierman Henket ontwikkelde een veelzijdig plan en kreeg de steun van Monumentenzorg Zutphen, de Commissie voor Welstand en Monumenten en de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed (RCE). Dat is belangrijk want de musea en de dienst archeologie worden gevestigd in een van de belangrijkste rijksmonumentale stadspaleizen van Oost-Nederland. Voor de zomer is gestart met de ontmanteling van de niet monumentale inbouwen in het gebouw. Die zijn bijna allemaal in 1996 door de Rijksgebouwendienst aangebracht. Na de zomerperiode zijn er een beperkt aantal doorbraken gemaakt om een goede en logische route door de collectie mogelijk te maken. Actueel studeert het projectteam met de Welstand- en Monumentencommissie en de RCE op mogelijkheden om de aangetroffen historische plafonds te herstellen. Binnenkort gaan de restauratie en verbouwwerkzaamheden weer een volgende fase in en kan het opbouwwerk beginnen. Belangrijk element in het ontwerp is de monumentale tuin die het groene centrum van het museum gaat worden. In de volgende Zutphense Pracht hier over meer. De verduurzaming van 'Dat Bolwerck' was het eerste van twee grote proefprojecten in Zutphen. Doel van het project is het onderzoeken en leren welke invloed verduurzaming heeft op de monumentale waarden van een pand. De resultaten van het project 'Dat Bolwerck' zijn veelbelovend. Een evaluatie zal nog gemaakt worden. Het tweede grote project is de verduurzaming van de gevels van het Oude Bornhof. Dit hofje heeft in de jaren zeventig van de twintigste eeuw nieuwe ramen gekregen. Deze schuiframen met enkel glas zijn niet origineel en hebben een beperkte monumentale waarde. De NV Stadsherstel nam in 2012 het initiatief om te onderzoeken of deze ramen vervangen kunnen worden door een geïsoleerde variant. Er volgde onderzoek door gespecialiseerde bureaus, die meerdere mogelijkheden zagen om de panden te verduurzamen. De ramen zijn wel het belangrijkste onderdeel. Inmiddels heeft een aannemer proeframen geplaatst. Wethouder Annelies de Jonge was aanwezig bij de presentatie van het Wijnhuisfonds. Monumentenzorg Zutphen heeft nog een aantal verbeteringen voorgesteld en na de presentatie van een alternatief voorstel is iedereen het eens. Met de moderne restauratietechniek zijn nieuwe ramen die voor meer comfort zorgen mogelijk zonder verlies van de belangrijke beeldkwaliteit. In 2016 start het Wijnhuisfonds met de uitvoering. Zutphensepracht.nl 11

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2015 | | pagina 11