NIEUWS EN ACTUALITEITEN Beklimmen Berkelruïne Wonen boven winkels Kijk voor meer nieuws op www.zutphensepracht.nl Museum Geelvinck naar Zutphen Wijnhuistoren toegankelijk WORDT MOGELIJK Deze winter wordt er gewerkt aan een trap en balustrade om de Berkelruine van bovenaf te kunnen bewonderen en te genieten van het uitzicht op de Berkel. De stalen trap, ontworpen door Boerman Kreek architecten, wordt met een minimale aanpassing geplaatst op de fundering van het monument. Vóór plaatsing vindt nog archeologisch onderzoek plaats. Bezoekers kunnen straks (alleen onder begeleiding van een gids) de zevenhonderd jaar oude ruïne beklimmen. Met de aanwezige beschermde gele helmbloem, die op de ruïne groeit wordt zorgvuldig omgesprongen. Er komen afstandhouders en speciale roosters. Het project is mogelijk gemaakt dankzij bijdragen van het Wijnhuisfonds en de Stichting Toeristisch Varen (Fluisterboten) Het project 'Wonen boven winkels' heeft een tijdje stil gelegen. Woningbedrijf Ons Huis stopte met het project in verband met de aangescherpte regels van het rijk. Sindsdien was er geen actieve projectontwikkeling meer. Maar nog altijd melden zich af en toe eigenaren van grotere gemeentelijke- en rijksmonumenten om te onderzoeken welke mogelijkheden er zijn om een pand in de binnenstad te veranderen. Het kan gaan om het toegankelijk maken van woningen boven winkels, maar het kan ook gaan om een andere vorm van herbestemming. Bijvoorbeeld van kantoor naar wonen met winkel of bedrijfsruimte. Een recent voorbeeld van wonen boven winkels is het pand aan de Beukerstraat 19. Daar wordt nu gewerkt aan het realiseren van drie appartementen. Daarmee verdwijnt een minder fraaie winkelpui met luifel uit het straatbeeld ten gunste van een passende klassieke winkelpui. (zie ook het jaarverslag bouwhistorie in dit nummer)Het fraaie pand met casco uit de late middeleeuwen, een negentiende-eeuwse gevel met traptoren en een vroeg twintigste-eeuwse afwerking is de eerste van hopelijk meer projecten van particuliere eigenaren en beleggers om naast winkels ook woningen in de binnenstad te realiseren. Heeft u ook plannen om in uw leegstaande verdiepingen woningen te bouwen? Neem contact op met Hendrik Haafcens van de gemeente Zutphen via het telefoonnummer 14 0575 of per mail info@zutphen.nl Het Amsterdamse Museum Geelvinck Hinlopen Huis verhuist volgend jaar naar het historische patriciërshuis De Wildeman in Zutphen, waar nu het Museum Henriëte Polak is gevestigd. Het pand blijft daardoor ook na de verhuizing van het huidige museum naar De Hof van Heeckeren zijn museale functie behouden. Voor Museum Geelvinck geldt dat het de kosten van de monumentale panden aan de Keizersgracht en Herengracht niet langer kan opbrengen. Het Museum Geelvink beheert de Sweelinck Collectie, Nederlands grootste verzameling bespeelbare historische piano's. In Zutphen zal voor een periode van twee jaar een pop-upmuziekmuseum worden opgezet, gewijd aan de geschiedenis van de piano. De dependance in de Amsterdamse Posthoornkerk blijft gehandhaafd. Het jaarlijks Geelvinck Fortepiano Festival, dat dit najaar voor de vijfde keer plaats vond, blijft in Amsterdam. De Wijnhuistoren (1625) is zowel architectonisch als cultuurhistorisch belangrijk als symbool van de glorietijd van Zutphen. Twee keer werd het gebouw getroffen door brand. In 1920 brandde de toren uit en ging het oorspronkelijke in 1644 gegoten carillon grotendeels verloren. In 1945 brandde tijdens de bevrijding het Wijnhuis uit, de toren bleef toen gespaard. Het burgerinitiatief 'torens in beweging' heeft de eigenaren van torens in de stad opgeroepen om de torens beter toegankelijk te maken. Het college heeft dit serieus opgepakt en werkt aan een plan om samen met bevolking, bedrijven en instellingen het geld bijeen te brengen om de toren toegankelijk te maken tot de eerste omloop. Als u bij wilt dragen aan de veiligheidsvoorzieningen, die hiervoor nodig zijn, kunt u zich melden bij Hendrik Haafcens via telefoonnummer 14 0575 of info@zutphen.nl 10 Zutphensepracht.nl

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2015 | | pagina 10