Duurzaamheid als leidraad in 1549, zoals blijkt uit een jaartalsteentje op de voorgevel. De naam Dat Bolwerck is ontleend aan een dwangburcht die Karel van Gelre bouwde om de burgers van Zutphen in bedwang te houden. Die heeft er maar kort gestaan, want in1549 liet Jorien Warinckhof op deze plek een stadskasteelachtig huis bouwen. Een groot deel daarvan is bewaard gebleven en is nu expositieruimte. Het pand heeft zijn stoere gevel en zijn bijzondere kelders behouden en in de loop der eeuwen kreeg het er diverse gotische en renaissance elementen bij. In de 17e eeuw wordt aan de Markt een zijvleugel gebouwd, met nog een trappenhuis erachter. Het hoofdgebouw wordt dan gebruikt als pakhuis. In 1725 wordt het huis gemoderniseerd. Er komt een nieuwe buitendeur en een marmeren vloer in de vestibule en trappenhuis. Rond 1800 worden de kruisvensters op begane grond en verdieping vervangen door schuiframen, de grotere empire ruiten. In 1868 wordt het huis gekocht door een wijnkoper die er lange tijd in woont. Na jaren leegstand en verval laat de Stichting Wijnhuisfonds in 1939 het pand door architect A.A. Kok restaureren en verbouwen tot openbare bibliotheek. De voorgevel wordt hierbij terug gerestaureerd, met natuurstenen kruisvensters in de oude hoofdbouw, en schuifvensters in de zijvleugel. Heel bijzonder is de vondst van een kostbare oude wandbespanning, die wordt verplaatst naar de kamer naast de entree. In 1983-'84 wordt het pand weer verbouwd tot een woning en tot vorig jaar werd het pand privé bewoond. Bij de laatste restauratie speelde duurzaamheid een belangrijke rol. Het is een hele uitdaging om een middeleeuws monument zodanig te restaureren dat het aan de huidige normen van duurzaamheid kan voldoen. De Stichting Wijnhuisfonds heeft onmiddellijk na vertrek van de laatste huurders een ambitieus plan gemaakt met architect Frans Ambagtsheer. Aannemer Dijkman ging ermee aan de slag. Leidraad was het bouwhistorisch onderzoek van Buro Arcx waarbij duidelijk werd dat het grootste deel van het pand hoge monumentale waarde heeft. Het monumentenwacht rapport constateerde een bulk van achterstallig onderhoud van uitgezakt glas en roestende bindroeden tot houtrot en kapotte nokvorsten. De vorige bewoners moeten wel een geweldig hoge energierekening hebben gehad, want aan alle kanten verloor het pand zijn warmte. Waar het mogelijk was gezien het monumentenkarakter moest speciaal dubbelglas komen en waar dat niet kon, voorzetramen. De muren werden geïsoleerd met Pavatex isolatie, vochtregulerend naar binnen en naar buiten, in combinatie met leemstuc. Dat Bolwerck is nu voorzien van vloerverwarming als lage temperatuur hoofdverwarming en radiatoren als bijverwarming. De keuze viel op een biomassa installatie met palletverwarming. Er ging schuimbeton over de bestaande monumentale vloer, die overigens in tact is gebleven. Direct na vertrek van de vorige huurder werden er stempels geplaatst op de begane grond en de eerste verdieping om de balken voor verder doorbuigen te behoeden. De houtrot-aantasting werd aangepakt met Conserduc, zodat het origineel materiaal kon worden behouden. Er was veel metselwerk nodig en in het schildersatelier van Wolters in Deventer werden de glas en loodramen gerepareerd. De 17e eeuwse eiken bordestrap kreeg ook een flinke beurt en om het bijzondere (enig in zijn soort) véloutébehang uit de 18e eeuw te behouden werd er een lambrisering aangebracht en het behang gerestaureerd. De restauratie duurde ruim een jaar en kostte meer dan een miljoen. Wat fantastisch dat er zoiets als een Wijnhuisfonds bestaat die er niet puur commercieel naar kijkt en het ervoor over heeft. Tekst: Agnes van Brussel Foto's: Berthil van den Brink Website: www.datbolwerck.nl Zutphensepracht.nl 9

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2015 | | pagina 9