Veranda en tuin Gemeentelijk monument? plafond. Ook een schouw met marmeren schouwmantel is te dateren uit ca 1900. Fraai is de plafondschildering in de gang, die ze hebben laten schilderen door de Deventerse José Wieverink. Overal in huis is duidelijk gekozen voor kwaliteit en behoud van de sfeer van het huis. De muren zijn in pasteltinten geschilderd, de stucplafonds zijn voorzien van rozetten en het huis is heel persoonlijk ingericht met ornamenten die meegenomen zijn van verre reizen en bijzondere design. Jan is een expert in het schilderen van oude meubelen met speciale verftechnieken en dat zie je zowel binnen als buiten terug. Beekers Hof is een huis met een begane grond en schilddak en daardoor is de bovenverdieping minder groot. Jan en Marijke hebben wel alle hoekjes optimaal benut met op maat gemaakte deuren en meubels, zodat er toch vier ruime slaapkamers voor henzelf en de twee (inmiddels uitgevlogen)kinderen en nog een fraaie badkamer in pasten. Het bouwhistorisch rapport constateerde in het dak herstelde oorlogsschade. Maar een originele A-spant is in tact gebleven. In De Hoven liggen paradijzen verscholen achter de relatief kleine huizen. Dat maakt de Hoven als wijk heel bijzonder. Jan en Marijke Vloet zijn duidelijk geïnspireerd door hun vriend, de Zutphense hovenier Hans Carlier, (mede-)auteur van het boekje 'Milieuvriendelijk tuinieren met gebruikte materialen'. De tuin heeft veel spannende hoekjes en is natuurvriendelijk. Er is een boomgaard, moestuin, kruidentuin, er zijn kippen en plekjes voor vogels en insecten. Het huis ligt dicht bij het spoor, maar een geluidscherm houdt veel lawaai tegen. Aan de kant van het spoor is nog een klein stukje tuin, dat Jan en Marijke er later bij konden kopen van de NS. Daar creëerden ze een klassiek buxustuintje. De veranda met buitenkachel is de grootste aanwinst van de afgelopen jaren. Het is een heerlijke leefruimte die het buitenleven mogelijk maakt bij minder weer. In een andere hoek van de tuin is nog een prieel met eettafel en een pizza- houtoven. Voor iemand die ervan houdt om bezig te zijn is er genoeg schuurruimte voor gereedschap en kleine klussen. Bijzonder is de tuinmuur, opgemetseld met oude stenen, die het huis scheidt van de buurwoning. Dit huis zou eigenlijk allang op de gemeentelijke monumentenlijst moeten staan net als een aantal andere karakteristieke huizen in De Hoven. De ligging is zo typerend voor een oude wijk, zoals je in meerdere oude steden tegenkomt aan de overkant van de rivier. De adviezen uit de bouwhistorische inventarisatie om vijftien huizen op de gemeentelijke monumentenlijst te plaatsen zijn door het gemeentebestuur vooralsnog niet gevolgd. Het is te hopen dat er bij het realiseren van het nieuwe wijkontwikkelingsplan wordt besloten dit alsnog te doen. Nu is er geen garantie dat de sfeer van de wijk authentiek blijft. Agnes van Brussel 58 Zutphensepracht.nl

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2015 | | pagina 58