project doen. Laura: 'Anne-Marie zet altijd een kruisje bij de stukken die ze heeft schoongemaakt. Wanneer nodig, staan daar opmerkingen bij, bijvoorbeeld dat het een kwetsbaar zegel is. Dan weet ik dat ik extra voorzichtig moet doen.'Laura maakt foto's van het hele stuk, dus niet alleen van het zegel. Ieder stuk wordt in principe met dezelfde camera-instellingen gefotografeerd, behalve als het stuk het niet toelaat. Laura: 'Normaal gesproken leggen we archiefstukken vaak onder een glasplaat om ze te fotograferen, maar met een charter met zegels gaat dat natuurlijk niet. Dan kan het voorkomen dat het perkament of papier gaat bobbelen. Dit gebeurt vooral wanneer het stuk wat langere tijd uit het depot is. Daarom probeer ik altijd zo snel mogelijk te werken.' In een enkel geval is het nodig dat restaurator van het archief, Stein de Valk, het stuk eerst vlak maakt, maar soms volstaat ook het aanpassen van de camera-instelling wanneer zonder glasplaat gewerkt wordt. Voor beide geldt: hoe meer zegels er aan een charter zitten, hoe langer ze ermee bezig zijn. Gemiddeld wordt er aan een stuk zo'n 20 minuten in totaal gewerkt. Anne-Marie en Laura doen dit werk niet alleen omdat ze het leuk vinden. Onderzoekers hebben veel baat bij een goede toegankelijkheid van deze middeleeuwse archiefstukken: Laura is vol bewondering voor deze historici: 'Ik vraag mezelf vaak af wie zoiets kan lezen, ik ben blij dat in de regestenlijst een samenvatting van ieder stuk staat!' Het is mooi dat de foto's straks voor iedereen toegankelijk in het archievenoverzicht op de nieuwe website staan. Laura: 'Daar doen we het voor!' Na de Proosdij zijn Anne-Marie en Laura begonnen met de stukken uit het archief van de Vicarissen van de Sint Walburgiskerk. Deze beelden zijn naar verwachting in de loop van 2015 beschikbaar. De beelden uit het archief van de proosdij zijn al te bekijken in de collectie archieven op de website: www.regionaalarchiefzutphen.nl/archieven Voetnoot: 1) Een gebouw met een eerbiedwaardige staat van dienst, M.M. Doornink-Hoogenraad in: Zutphens Dagblad, 1 juni 1948. Zutphensepracht.nl 55

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2015 | | pagina 55