Groene zegels fT A gerefereerd werd in een particulier charter. Tien jaar later wordt het gebouw, dat toen nog "Morrensterre" of "Morgenster" heette, in een akte van de Proosdij uit 1326 meer specifiek genoemd en Doornink kon op basis van deze akte ook de locatie van het gebouw nauwkeurig bepalen: "in der hofstraten upper hornen (hoek) vander straten jeghen Vreden over (tegenover het Wijnhuis)".1 Graaf Reinald van Gelre, die in bezit was van het pand, schonk middels deze akte een jaarrente uit de opbrengst van het gebouw aan de proost van Zutphen. Dit voorbeeld illustreert het belang van de charters die zich niet alleen in het archief van de proosdij, maar ook elders in archiefcollecties bevinden. Momenteel werken twee vrijwilligers aan het charterproject; Anne-Marie de Vries maakt de zegels schoon en Laura de Ruiter fotografeert ze voordat ze worden teruggelegd in het depot van het archief. Anne- Marie: 'De meeste zegels zijn vrijwel helemaal bruin geworden van het oppervlaktevuil. Ik werk in twee fases: eerst werk ik droog door het losse vuil te verwijderen, daarna werk ik zo nodig nat. Het losse oppervlaktevuil, met name zand, verwijder ik met een glasvezelstift. Wanneer er dan nog vuil achterblijft, dan krijgt het zegel ook een nat- behandeling. Met een zacht penseel maak ik de was nat met gedistilleerd water. Dit vocht mag even intrekken, zodat het vuil losweekt. Wanneer het zegel gebarsten is, moet ik extra voorzichtig zijn met water, omdat het vocht niet in de scheurtjes mag lopen. Perkament is gevoelig voor vocht en zet daarvan uit. Omdat de zegels om de perkamenten zegelstaart heen zijn gegoten, kan de was losspringen van de zegelstaart wanneer het perkament uitzet. Wanneer het vocht lang genoeg is ingetrokken, kan ik met een wattenstaafje het meeste vuil eraf halen. Vooral de hoekjes en groefes zijn lastig: je moet oppassen dat het plastic van het wattenstaafe niet door de watten heen komt, anders krijg je krassen. Het is tijdrovend werk, gemiddeld ben ik met één zegel zo'n tien minuten bezig, a&ankelijk van de grootte van het zegel, natuurlijk.' Hoewel de meeste mensen zegels waarschijnlijk associëren met rode was, zijn de meeste zegels in het archief van de proosdij groen. 'Maar er zitten ook wel bruine en rode tussen, hoor,' lacht Anne-Marie. Overigens is er een verschil tussen lakzegels en zegels van bijenwas. Zegellak werd pas in de tweede helft van de zestiende eeuw uitgevonden, in de middeleeuwen gebruikte men het minder breekbare bijenwas. Dit werd omdat het zeer kostbaar was, ook wel aangevuld met goedkopere vulstoffen. In antwoord op de vraag of de was niet afgeeft tijdens het schoonmaken, zegt Anne-Marie: 'Nee, het zegel is door de eeuwen heen zo uitgehard, dat er afgezien van het vuil, niets aftomt.'Wanneer Anne-Marie de zegel(s) van een stuk af heeft, kruist ze deze af op een lijst. Dit is dezelfde werklijst die Laura gebruikt. Zo kunnen ze zonder direct samen te werken, toch goed gezamenlijk dit 54 Zutphensepracht.nl De charters worden in het archief bewaard in een optimaal klimaat. De charter met zegel van proost Zwederus van Apeidorn, dat hij op 22 november 1451 aan een charter hing waarin enkele stukken zaailand op de Zutphense Enk (stedelijk akkercomplex ter hoogte van de Van der Capellenlaan) werden geruild. Onder: uitvergroting van het zegel. fn n9c tV,,f

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2015 | | pagina 54