Perkament met lakzegels Middeleeuwse charters bieden waardevolle informatie over de middeleeuwen In de middeleeuwen was de kerk een van de belangrijkste bezitters van onroerend goed. Het overdragen van geld en goederen was toen -vooral voor de rijken der aarde- een manier om hun eerbied voor God te tonen en zich zo te verzekeren van een plek in het hiernamaals. Als grootgrondbezitter hield de kerk ook een administratie bij. Zo ook de Sint Walburgiskerk. Huis Gelre Door: Mirjam van Velzen-Barendsen Daarvan getuigen de vele akten op perkament voorzien van lakzegels. Deze akten noemt men charters. Hierin wordt een overeenkomst of andere officiële gebeurtenis vastgelegd en vaak waren ze voorzien van één of meerdere zegels, die de echtheid van de akte moesten bevestigen. Sinds 2013 is het RAZ druk bezig met het zogenaamde "charterproject". Binnen dit project worden de charters die berusten bij het archief, schoongemaakt, waar nodig gerestaureerd en vlak gemaakt en vervolgens gedigitaliseerd. Dit alles om het kwetsbare materiaal veilig te stellen voor de toekomst én beter toegankelijk te maken voor een groter publiek. In het kader van dit project zijn inmiddels alle charters van het archief van de Proosdij van de Sint Walburgiskerk te Zutphen gedigitaliseerd. Een groot deel van de archivalia van de proosdij handelt over de exploitatie en het beheer van goederen en vormt daarmee een belangrijke bron voor de geschiedenis van de goederen in en rondom Zutphen. Eén van de huizen in Zutphen waarvan de geschiedenis te herleiden is tot in de vroege veertiende eeuw op basis van charters in het archief van de Proosdij, is het huis "Gelre" aan de Houtmarkt 42-44. Al in 1948 herleidde toenmalig archivaris van Doornink-Hoogenraad de geschiedenis van dit prachtige gebouw terug tot 1316, toen er zijdelings aan

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2015 | | pagina 53