Zweedse dame te paard overnacht in Zutphens Grand Hotel du Soleil onderweg naar een Koninklijke bruiloft in Brussel De lommerd Grand Hotel du Soleil Gouda bood niets geschikts, dus besloten ze om in Deventer en Zutphen te zoeken. De keuze viel op dit prachtige appartement in een rijksmonument in Zutphen met als toegift een rijke geschiedenis. Zaadmarkt 91 is een groot stadspand. Dat was niet altijd zo. Oorspronkelijk stonden er vier middeleeuwse huizen1. In 1770 werd het pand door burgemeester Gerrit Opten Noord opgebouwd uit deze vier huizen en kreeg het de monumentale gevel van nu. Spittend door de archieven vond Cor Witbraad nog een eerdere interessante eigenaar, Gabriel de Ollario, die er een bank van lening in hield. In de vier panden kon hij mooi de verkregen onderpanden opslaan en de zijdeur aan de Bernardsteeg (die toen toepasselijk Lommerdsteeg heette) was prettig voor de burgers die niet wilden weten dat ze krap bij kas zaten. De Ollario had de armlastige gemeente geld uitgeleend en zo verkreeg hij als tegenprestatie een alleenrecht tot exploitatie van de bank van lening. Na verloop van tijd werd de gemeente wel steeds kritischer over de buitensporig hoge rentes, die hij vroeg en bij elke verlenging werd zijn recht verder beperkt. Na zijn dood in 1627 ging het bergafwaarts met de bank. In 1640 wordt er een faillissement uitgesproken en wordt het pand verkocht. De vier woningen waar het pand uit bestond kregen vooraanstaande bewoners, waar onder een raadsheer en een griffier. Als burgemeester Gerrit Opten Noord de panden koopt in 1766 maakt hij er één groot huis van met een monumentale gevel van zeven vensters breed, De voordeur en de ramen erboven worden opvallend versierd met een voorname kolom van zandstenen pronkrisaliet in Lodewijk XV-stijl. Het hoekhuis Zaadmarkt/ Bernardsteeg wordt koetshuis. Zaadmarkt. ZUTPHEN. Boven: De Zaadmarkt met aan de linkerkant Grand Hotel du Soleil. Onder Het hotel in 1929. Nog boeiender is de latere geschiedenis als aan het eind van de 19e eeuw het pand wordt verbouwd tot Grand Hotel du Soleil. Het was een hotel van grote allure en de gasten die er in de loop der jaren logeerden spreken tot de verbeelding. In de Nieuwe Rotterdamse Courant van 19-10-1914 vinden de huidige bewoners nog een advertentie: Grand hotel Du Soleil(hotel restaurant 1e klas) Zutphen. Comfortabel en sanitair ingericht. Brandtrappen op elke etage; alle kamers door gas- binnenkort electriciteit- verlicht. Gedurende den winter, bij langer verblijf verminderd pensionprijzen. In het restaurant werd Frans gekookt en naast de hotelgasten was het ook de plek voor het jaarlijks corpsdiner van het regiment Huzaren2 en voor ontvangsten van de gemeente. Het hotel ging in 1882 open. Eigenaar was de heer Wennips, die aanvankelijk bij de Huzaren in Zutphen diende, maar andere aspiraties had. Hij kocht eerst De Klok in de Pelikaanstraat en runde daar en logement. Vier jaar later zette hij de stap naar hoteldirecteur. Het pand aan de Zaadmarkt verbouwde hij grondig en gaf het extra allure door het koetshuis af te breken en in dezelfde stijl uit te breiden met nog twee vensters. Op de plek van het koetshuis kwam zijn woonhuis en daar achter een wasserij/stomerij en een garage. Oude foto's tonen een serre, een lommerrrijke tuin, een volière en een kippenhok. Er kwamen chique gasten op af, Deventer Dagblad, 1926 hoge militairen van het garnizoen, gasten uit het westen van het land, die kwamen jagen. Elke kamer had stromend water, er waren zelfs al douches (wel op de gang) en tot de inventaris van de kamers behoorde een laarzenknecht om je militaire- of jachtlaarzen uit te trekken. Eduard van Beinum, later de eerste dirigent van het Concertgebouworkest, logeerde er voor zijn werk als dirigent van het Toonkunstkoor en de Zutphense Orkest Vereniging. Mooi is het verhaal in het Deventer Dagblad van 2 november 1926. Een Zweedse dame deed het hotel te paard aan onderweg van Stockholm naar Brussel voor het huwelijk van prinses Astrid met de kroonprins van België. Prachtig zijn ook de foto's van een autorally die het hotel aandeed. Cor Witbraad toont de foto's op zijn computer, waar hij een hele reeks prachtige foto's en brieftaarten van het hotel bewaart. Het hotel was een logische stop voor de rally, omdat het een benzine depot had in de garage. 50 Zutphensepracht.nl

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2015 | | pagina 50