Wie verdient de Paltsprijs 2015? Nomineer nu en stem straks! Zutphense Pracht selecteerde een aantal mogelijke kanshebbers op de Paltsprijs 2015 (jury- en publieksprijs): voor de historische diepte. Het huis moet een verhaal vertellen." Willem Frijhoff woont zelf in Rotterdam in een huis uit 1920. Hij heeft het huis deels terug gerestaureerd en daarbij het oude glas in lood kunnen redden. Hij verheugt zich erop om Zutphen weer te zien. Er is veel gerestaureerd in het afgelopen jaar. Denk maar aan de Oude Wasserij, Dat Bolwerck, het Pakhuis De Ezerman in de Kuiperstraat en de Engelenburcht op het Broederenkerkplein. Dat laatste pand is voer voor discussie. Het gaat om nieuwbouw waarbij veel oude elementen zijn gebruikt. Historiserend bouwen, wordt dat genoemd. Frijhoff spreekt geen oordeel uit en wil ook graag relativeren. "Historiserend bouwen is van alle tijden. Ook de uitbreiding van de Walburgiskerk in de zestiende eeuw was historiserend." Bij de keuze voor de Paltsprijs dingt De Engelenburcht overigens niet mee. Het gaat om restauraties van bestaande bouw en nieuwbouw valt buiten de criteria. Ook het nieuwe huis in het Ruiterhofe (zie elders in dit blad) komt dus niet in aanmerking voor de prijs. Vanaf 1 juni kan er weer zes weken lang genomineerd worden. Je mag je eigen pand nomineren, maar bijvoorbeeld ook dat van je buurman of elk ander gebouw dat volgens jou een nominatie verdient. Begin augustus wordt de lijst van genomineerden gepubliceerd en vanaf dat moment kan er gestemd worden voor de publieksprijs tot 13 september, twaalf uur. Op die dag, tijdens de Open Monumentendagen wordt de juryprijs en de publieksprijs bekend gemaakt. Twee jaar geleden zijn er 1800 stemmen uitgebracht op de genomineerden. In 2011 waren dat er 1200. In 2015 mogen het er wel meer dan tweeduizend zijn. Tijdens de Open Monumentendagen op 12 en 13 september wordt de Paltsprijs toegekend voor een monument, plek of object, in Zutphen, Warnsveld en het buitengebied waaraan de afgelopen twee jaar hard gewerkt is om het in oude glorie te herstellen. De prijs was oorspronkelijk een ondernemersprijs, maar het Wijnhuisfonds nam in 2009 de uitreiking van de prijs over vanuit haar doelstelling om stedelijk schoon te bevorderen en in stand te houden. Elke twee jaar kan er gestemd worden op een stukje stadsschoon, dat de voorgaande twee jaar is gerestaureerd. Voordracht van panden/locaties gaat via de website van het Wijnhuisfonds of via een nominatieformulier, dat opgehaald kan worden op het kantoor van BOG, Berkelsingel 30. Twee jaar geleden won de Joodse begraafplaats en kreeg het pand van het Pannenkoekenhuis Groenmarkt 28 de publieksprijs. In 2011 won De Oude Apotheek, Houtmarkt 73 de juryprijs en kreeg Zaadmarkt 105 de publieksprijs. In 2009 won de tandartsenpraktijk aan de Spittaalstraat 1E de Paltsprijs. In dat jaar was er nog geen publieksprijs. Belangrijke criteria bij de toekenning van de prijs zijn ondermeer respect voor het oorspronkelijke, zorgvuldigheid met oude materialen, duurzaamheid en toegevoegde waarde voor de stad. Een deskundige werkgroep houdt zich bezig met de nominatie. Daarin zit Agnes Koster adviseur monumentenzorg voor de gemeente Zutphen, Arjen de Gooijer, lid erfgoedadviesraad, Guus Janssen, bestuurslid van het Wijnhuisfonds, ondersteund door Silvia Heyl directeur van Stichting BOG. Er zijn drie belangrijke data om in de gaten te houden (zie ook www.wijnhuisfonds.nl): 1. Vanaf begin juni kan iedereen gedurende zes weken nomineren via de website of met een nominatieformulier 2. Begin augustus wordt de lijst van genomineerden gepubliceerd en vanaf dat moment kan er gestemd worden voor de publieksprijs. De lijst van genomineerden vormt de voorselectie en wordtopgesteld door de werkgroep. 3. Tot en met 12 september, 24 uur, kan er gestemd worden voor de publieksprijs. Op 13 september worden de prijzen van de jury en het publiek bekend gemaakt. De jury bestaat uit Bonnes Venema, voorzitter van het Wijnhuisfonds, Tiana Wilhelm, directeur stedelijke musea en Willem Frijhoff, emeritus hoogleraar geschiedenis. De prijs bestaat uit een oorkonde, het bijbehorende fraaie muurschildje en een geldbedrag van 500,- Agnes van Brussel De Oude wasserij, Vliegendijk 6 Turfstraat 10, Van Rossum koffie Bornhovestraat 43, 45, 45a (voormalige tapijtzaak) Pakhuis De Ezerman, Kuiperstraat 70 Advocatenkantoor, Kerkhof 16 Dat Bolwerck, Zaadmarkt 112 (eigendom van het Wijnhuisfonds, uitgesloten van deelname juryprijs) Beukerstraat 46, 48, appartementen op zolder Rodetorenstraat 51 hoek Ravenstraatje 3, tearoom bij de museumsnoepwinkel Beukerstraat 2-4, het wijzigen van een winkelpui Zutphensepracht.nl

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2015 | | pagina 47