Een huis moet een verhaal vertellen Historiserend bouwen is van alle tijden Elk jaar neemt historicus, Professor Dr Willem Frijhoff, twee groepen studenten uit Amsterdam en Rotterdam mee naar Zutphen voor een rondleiding. Hij is verknocht aan Zutphen en schreef er meerdere boeken over. Dat hij er geboren is en tot zijn twaalfde getogen, speelt daarbij een belangrijke rol. Juryvoorzitter Willem Frijhoff over de Paltsprijsverkiezing "Zutphen is een oude stad,"vertelt hij, "maar het gaat me niet om de middeleeuwse panden. Het gaat me juist om een stad die in verschillende perioden is opgebouwd. Niet de middeleeuwen, maar de groei door de eeuwen heen maakt Zutphen zo interessant. Al voor het derde keer is Willem Frijhoff voorzitter van de jury voor de tweejaarlijkse Paltsprijs. "Hartstikke leuk," vindt hij. "We krijgen een lijst genomineerden en bekijken die panden in een middag. 's Avonds heb ik met de overige juryleden een pittige discussie en dan kiezen we de winnaar. De prijs gaat naar een pand of gebouw, dat in de afgelopen twee jaar door particulier initiatief is gerestaureerd, met veel liefde voor het pand en zijn verleden. Het is goed als particulieren zelf dat initiatief nemen. Je kunt niet verwachten dat de overheid alle restauraties voor haar rekening neemt. Vorige keer won de Joodse begraafplaats. Het mag dus een ander soort bouwwerk of plek zijn. Ook kleine restauraties komen in aanmerking. Ik herinner me een pand in de Laarstraat. Die restauratie van een houten zijmuur was eigenlijk heel simpel, maar er was goed over nagedacht en het leverde een mooi resultaat op, dat voldeed aan onze criteria voor de Paltsprijs. Restaureren betekent niet dat alles moet worden teruggebracht naar het oorspronkelijke. Oud en nieuw kan goed samengaan. Maar er moet wel respect zijn Paltsprijs op de gevt Zutphensepracht.nl

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2015 | | pagina 46