Stiltecentrum Een ieder die de klok opwindt Ziet eerst toe eer hij begint En neem zijn pligtgetrouw in acht En wees op al zijn werd bedacht' Dorpssmid A.Reesink voegde daar in 1852 aan toe: Het werk door Braakmans vlijt Met al zijn raderen bereidt Telt u en mij naar de eeuwigheid' Werd d'oudeklok bruut weggeroofd De vrijheidsvlam kon niet gedoofd Thans roept mijn klank de christenheid Hoor Gods woord Denkt aan d'eeuwigheid' Levensboom (Ets haChaym) De boom des levens draagt Het licht, het donker, groen en geel En wit en grijs en leven, dood Een knop komt uit een blad valt af Het lege graf, de nieuwe boom Het levend brood Een leven gaat, een leven komt Het blad valt af, een lied verstomt Een mensenkind trekt in de tijd Zijn sporen naar de eeuwigheid Geen paradijs op deze plek wel licht en hoop De stilte staat Gedenk de mens, daar in zijn smart Met angst en twijfel in het hart Zijn vreugd om wat er is Momenten van gedachtenis Met serafim Ets haChaym orgel vervangen door een (pneumatisch) Standaart-orgel met twee manualen en in 1972 kon het huidige Naber-orgel uit de hervormde kerk van Raalte worden aangekocht. Verder staat er in het koor nog een door orgelbouwer Blank uit Herwijnen gebouwd koororgel. In 2002 stond de kerk voor het laatst in de steigers. Tijdens deze restauratie werd een aantal bouwkundige gebreken hersteld en werden de torenhaan en de wijzerplaten van het uurwerk onder handen genomen. Op de klokkenzolder werd een rijmpje gevonden, dat door klokkenmaker Hermannes Braakman in 1850 was opgetekend. Dat luidde: Het was de taak van de dorpssmid om het uurwerk regelmatig op te winden. Dat was aanvankelijk Reesink en tot de jaren zestig van de vorige eeuw vader en zoon Harmsen. Daarna nam een elektrisch aangedreven uurwerk dat taak over. De klok die in de oorlog door de Duitsers werd geroofd werd in 1949 vervangen door een nieuw exemplaar met het opschrift: In de vroegste tijden waren er geen banken of stoelen. De gelovigen stonden meestal. Later kwamen er stoelen. Die werden in 1786 vervangen door banken om de ontstane ruimtenood te lenigen. In 1825 werd een nieuw bankenplan gerealiseerd. Daarbij werd de kansel verplaatst van het koor naar de zuidgevel. Bij de verbouwing in de vijftiger jaren van de vorige eeuw kwam hij op de huidige plek aan de rand van koor en schip terecht. In 1998 werd ter herdenking aan de 1600e sterfdag van Sint Martinus een gebrandschilderd Martinusraam onthuld, waarop de geschiedenis van de heilige en zijn beeltenis zijn aangebracht. Dit jaar heeft nog een laatste partiële verbouwing plaatsgevonden. Daarbij zijn de voormalige cathechisatiekamer en de consistoriekamer ingericht als respectievelijk ontvangstruimte en stiltecentrum. Met de realisatie van het stiltecentrum is een wens in vervulling gegaan die al lange tijd binnen de protestantse kerkgemeenschap Warnsveld/Leesten leefde. Een werkgroep onder leiding van predikante Anneke de Hoop heeft de verbouwing voorbereid. De Hoop: "Het stiltecentrum is een plek van bezinning en inspiratie. Iedereen die daar behoefte aan heeft kan er binnenlopen om na te denken, te mediteren, de druk van alle dag los te laten een kaarsje aan te steken, te verwijlen bij een gedicht, de namen in een gedachtenisboek te lezen of zo maar rustig te zitten". Het centrum is er voor iedereen, niet alleen voor leden van de kerk. Vanuit het centrum kun je de kerk inkijken door een glazen deur, waarop een levensboom te zien is, ontworpen door beeldend kunstenaar Dees Bijwaard. Aan een van de muren is eveneens een levensboom aangebracht. Die is van metaal en gemaakt door Gerrit Willemsen. Aan die boom worden gekleurde glazen blaadjes bevestigd met de namen van gestorven gemeenteleden en kinderen die dat jaar gedoopt zijn. De glaskunstenaar Alex Willemsen heeft die blaadjes vormgegeven. De Hoop vervolgt: "Die namen staan ook in het gedachtenisboek op de tafel. De voet van die tafel heeft de vorm van een lemniscaat, die symbool staat voor oneindigheid, eeuwige beweging, begin zonder einde. Ook een gedicht maakt deel uit van het geheel. Een Warnsveldse dichter maakt elk seizoen een nieuw exemplaar dat betrekking heeft op de thematiek van de levensboom". Bezoekers kunnen, via de hoofdingang, op werkdagen van 11.00 tot 14.00 uur in het Stiltecentrum terecht. Vrijwilligers verzorgen de openstelling. Bron: In en om de Kerk (degeschiedenis van de Warnsveldse Martinuskerk), 2006 Protestantse gemeente Warnsveld/Leesten ISBN 90-74722-16-4 Ton van Ingen Schenau Zutphensepracht.nl 45

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2015 | | pagina 45