De kunst van het bewaren het voormalig Hotel de la Paix op de Zaadmarkt. Wat stond er op 1 februari 1935 in het Zutphens Dagblad over het sluiten van het hotel? Het Regionaal Archief is een overheidsarchief en moet daarom op grond van de Archiefwet kosteloos inzage geven aan ieder die iets wil zoeken over het verleden van de gemeenten Zutphen, Warnsveld, Lochem en Brummen. Binnenkomend valt de verrassend lichte ruimte op. Er hangt een weldadige rust. Een paar mensen zitten te werken achter een computer. Af en toe gaat de deurbel en komt er iemand binnen met een meer of minder gerichte vraag. Als je een paar uurtjes werkt in de studiezaal hoor je bezoekers vragen stellen over hun overgrootvader, die ooit in de Barlheze woonde, over een bouwvergunning van honderd jaar geleden en over bouwhistorisch onderzoek van de Werkgroep Bouwhistorie. Veel mensen doen ook gericht onderzoek naar hun voorouders en werken gestaag aan een stamboom. Steeds meer gegevens zijn gedigitaliseerd en dat maakt het mogelijk om ook thuis een en ander op te zoeken. Echt gemakkelijk is het niet. Vaak heb je toch een deskundige archivaris in het archief zelf nodig om een stapje verder te komen in je onderzoek. Lukt het niet om langs te komen dan kan je je vragen ook digitaal stellen. Heel indrukwekkend is het depot van het archief, dat bestaat uit vier kilometer papier. Het depot is alleen voor de medewerkers van het archief toegankelijk. Als je iets wilt inzien in het depot en je hebt de toepasselijke nummers gevonden, dan kan een medewerker het voor je uit het depot halen. Bij uitzondering mochten we als Zutphense Pracht medewerkers even een kijkje nemen in de zorgvuldig bewaakte ruimte waar de temperatuur constant wordt gehouden. Het bewaren van papier en perkament is een vak apart. Papier is kwetsbaar, perkament ook, maar in mindere mate. Schimmel en zilvervisjes zijn de schrik van de archivaris. Voor dat iets in het archief gaat wordt het getest op schimmel en ander ongedierte. Aangetaste stukken kunnen hersteld worden door de aanwezige restaurator. Fascinerend is de verzameling van ruim zes duizend oorkonden in het depot. Een oorkonde met zegel van Philips II ligt tussen de andere oorkonden in. Ron Elsinga leest het oud Nederlands voor en vertaalt het voor ons. Elders in dit blad lees je dat vrijwilligers bezig zijn met een inventarisatie en digitalisering van deze fraaie contracten van eeuwen terug. Op de eerste verdieping van het pand aan de Spiegelstraat is een conferentiekamer waar regelmatig cursussen worden gegeven. Wie serieus werk wil maken van voorouderonderzoek kan een cursus genealogie volgen en voor de geïnteresseerden in de oudere bronnen (sommige archieven gaan terug tot de 12e eeuw) is er een cursus oud schrift. De Historische Vereniging verzorgt al jarenlang cursussen over de geschiedenis van Zutphen en sinds kort bestaat er ook een cursus Zutphanologie die een officiëler tintje heeft gekregen met een examen en een diploma. Ook voor deze cursus bestaat een wachtlijst. Veel mensen vinden het leuk om meer van hun stad te weten. Vroeger op school kwam Zutphen niet aan bod. In de geschiedenisboekjes gaat het vooral over Holland. Zutphen is een van de oudste steden van Nederland. Maar erg bekend is dat niet. Agnes van Brussel Voetnoot 1) Ron Elsinga, Gasthuizen en gastheren in en om Zutphen, wisselende zorg in andere tijden

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2015 | | pagina 41